Duka-Zólyomi: Lukašenko sa snaží znemožniť povolebné protesty

Slovenský europoslanec Arpád Duka-Zólyomi upozornil na zhoršovanie situácie v Bielorusku pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami 19. marca.

 

Krátka správa

„Európa musí upozorniť na nezákonnosť podmienok predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami v Bielorusku 19. marca 2006,“ vyhlásil slovenský europoslanec Árpád Duka-Zólyomi, člen delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Bieloruskom a jeden z mála európskych pozorovateľov na Kongrese demokratických síl v Minsku 1.-2. októbra 2005.

8. marca bieloruská polícia zadržala lídra Bieloruského národného frontu a člena predsedníctva kampane jediného demokratického kandidáta Alexandra Milinkeviča Vincuka Viachorku, ktorý je zároveň zodpovedný za zahraničné záležitosti, a desať jeho kolegov z Milinkevičovho predvolebného tímu. Zatýkanie nasledovalo po stretnutí Milinkevičovho predvolebného výboru v Minsku.

Na základe rozsudkov súdov Maskouského a Partyzánskeho okresu o „nepovolených zhromaždeniach“ boli členovia predvolebného tímu odsúdení na 15 dní väzenia. Podľa bieloruskej legislatívy sú stretnutia s voličmi legálne. Vincur Viachorka a jeho kolegovia sú registrovaní predvolebná agitátori Alexandra Milinkeviča. Rozsudok znamená, že Viachorka a jeho kolegovia nebudú môcť zúčastniť prípravy kampane a 19. marca vyjsť do ulíc Minska.

„Tieto kroky bieloruských bezpečnostných agentúr vďaka svojmu systematickému charakteru znemožňujú konanie slobodných a spravodlivých volieb v Bielorusku,“ varuje poslanec Duka-Zólyomi. Zdôraznil, že pred niekoľkými dňami – 7. marca súd v Mogilove ďalšiemu opozičnému lídrovi a Milinkevičovmu spojencovi, predsedovi Zjednotenej občianskej strany Anatolijovi Lebedkovi udelil pokutu vo výške 750 dolárov, zatiaľ čo šéf regionálneho predsedníctva bol odsúdený na 15 dní väzenia za „nepovolené zhromažďovanie”.

Podobné kroky podľa Duka-Zólyomiho navrhovalo aj memorandum, vzťahujúce sa k voľbám, ktoré preniklo na verejnosť z Výboru Štátnej bezpečnosti (KGB), takže v nasledujúcich dňoch je možné očakávať vlnú podobných zatýkaní. „Je jasné, že bieloruský režim sa nezameriava na predvolebnú kampaň, ale na znemožnenie všetkých volebných a povolebných možností demokratických síl zmeniť situáciu,” dodal europoslanec.

„Európska únia musí čo najskôr po voľbách primerane reagovať. Revidovaná politika EÚ musí zvážiť konkrétne opatrenia – cielené sankcie, zákazy vydávania víz a zmrazenie finančných zdrojov tých bieloruských predstaviteľov, ktorí sú priamo zodpovední za porušovanie volebných pravidiel,” uzavrel Árpád Duka-Zólyomi.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA