Duka-Zólyomi: Spolu bránime naše hodnoty

Slovenský europoslanec Árpád Duka-Zólyomi na plenárnom zasadnutí Parlamentu 23. marca vyzval svojich kolegov, aby zaujali konkrétnejší postoj k situácii v Bielorusku.

 

Krátka správa

Výsledok prezidentských volieb v Bielorusku bol podľa Árpáda Duka-Zólyomiho (EĽS-ED) predvídateľný a dôležité je teraz konať. „Výsledky volieb sprevádza násilie, nezákonné zatýkanie občanov a porušovanie základných princípov slobodných a demokratických volieb. Jedna kapitola boja opozície v Bielorusku sa zjavne skončila. Nemôžme však nečinne vyčkávať. Občania už piaty deň protestujú v uliciach Minsku“.

Za vhodný postup europoslanec označil odmietnutie EÚ uznať výsledok volieb a tiež ignoráciu a izoláciu bieloruského prezidenta. Únia a EP majú podľa neho jednoznačne podporovať demokratické opozičné sily a občianske združenia, a to nie len morálne, ale „najmä konkrétne a finančne“. Za efektívny krok označil tiež integráciu bieloruských opozičných strán do európskych straníckych štruktúr. „Dobrým príkladom je aktivita SMK zo Slovenska, ktorá minulý rok podpísala dohodu s Bieloruským národným frontom a Zjednotenou občianskou stranou, a súčasne je gestorom tejto otázky v EPP. Výsledkom je, že obe tieto strany budú budúci týždeň na kongrese v Ríme prijaté za člena-pozorovateľa EĽS-ED“, uviedol Duka-Zólyomi.

Európska Komisia by podľa jeho slov mala zároveň vypracovať jasnú, efektívnejšiu a dôslednejšiu novú stratégiu. „Nesmieme dovoliť, aby finančná podpora EÚ bola poskytovaná cez Lukašenkovu administratívu s nekontrolovateľným výstupom. Slovenská republika je zástancom prísnejšieho a tvrdšieho postupu.“ Ako v závere svojho príspevku dodal, EÚ nesmie v žiadnom prípade „nechať Lukašenka odpočívať“ pretože svojím doterajším postupom ako najvýznamnejší ekonomický partner vlastne sama značne prispievala k udržaniu tohto režimu.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA