Edit Bauer: Európa nemôže v slovensko-maďarských sporoch konať

"Bez právneho základu sa v Európe nepohne nič", tvrdí europoslankyňa. O stave slovensko-maďarských vzťahov a európskej odpovedi sa s Edit Bauer (EPP-ED, SMK) rozprával maďarský portál EurActiv.hu.

„Pamätám si veľmi dobre začiatok 90. rokov kedy, hoci len na krátky čas, Slováci vykazovali veľký stupeň tolerancie a empatie voči Maďarom. V prieskume, ktorý sa neskôr robil, približne 60 % všetkých opýtaných si myslelo, že najlepším riešením problému maďarskej menšiny by bolo ich presťahovanie do Maďarska. Verejnosť bola šokovaná výsledkami a okamžite začala spochybňovať dôveryhodnosť prieskumu“,  hovorí v rozhovore pre EurActiv.hu Edit Bauer.

Ak by bola maďarizácia taká silná ako sa na Slovensku hovorí, žiadny slovenský národ by tu podľa nej nezostal. „V skutočnosti, okrem jednej či dvoch dekád na prelome minulého storočia, kedy bol maďarský vplyv medzi Slovákmi silný, nemôžeme hovoriť, že tu bola akákoľvek intolerancia voči Slovákom alebo potláčanie“.

Iným vážnym problémom je podľa Bauer rôzne chápanie Trianonskej zmluvy a „zváštna výuka histórie“. „Keď hovoríme o slovenskej histórii, nemôžeme zabúdať na veľmi nepriaznivé obdobie pre maďarskú menšinu, keď boli prijaté Benešove dekréty a došlo k presídleniu do Maďarska alebo k odsunu do Českej republiky. Slovenská verejnosť je v týchto otázkach nečinná. Niekedy máte pocit, že ani nemôžete brať komentáre zle, kedže ľudia tu neboli k niektorým veciam vychovávaní. Slovenské historické knihy spomínajú toto obdobie ako vrchol slovenského demokratického vývoja, pretože to bolo pluralitný systém. To čo sa stalo v pozadí je pre slovenskú verejnosť stále neznáme“.

Podľa europoslankyne sa zdá, že maďarská menšina je v slovenskej politike „vhodným obetným baránkom“. „Nech vyvstane hocičo, politici môžu vždy použiť maďarskú kartu a získať na tom popularitu. Jedinou agendou Slovenskej národnej strany je, že je anti-maďarská. Ešte horšie je však, že sa môže realizovať ako vládnuca strana“.

Edit Bauer o výroku Jána Slotu, aby sa stavali mosty do Maďarska “striedmo” “lebo po nich prídu obrnené transportéry” hovorí, že „už len ten výrok je šokujúci, ale mňa skôr desí fakt, že tieto slová povedal líder strany vo vláde a predseda vlády sa od nich nedištancoval. To je koreň všetkých dnešných problémov“.

Bauer pripomína, že Slovenská pospolitosť nie je ani mierumilovnejšia ani tolerantnejšia ako Maďarská garda, len nie natoľko viditeľná“. (Slovenská pospolitosť bola zakázaná ako politická strana a nedávno aj ako občianske združenie, pozn. red).

Na otázku EurActiv.hu, čo v tejto veci robí Európsky parlament, Bauer hovorí, že beží niekoľko iniciatív, „ale je tu problém: táto otázka je v kompetencií členských štátov, Európa ju nemôže vyriešiť“. „Stále hovorím, že bez právneho základu sa v Európe nič nepohne. Hoci neexistuje žiadny právny základ pre akýkoľvek európsky krok, hovorca Jaquesa Barrota urobil minulý týždeň vyhlásenie, že „zhoršenie vzťahov medzi týmito dvoma krajinami je znepokojujúce“, pridržal sa však toho, že je v kompetencii krajín, aby vyriešili svoj problém“.

V Európskom parlamente podľa jej slov prebieha niekoľko konaní. Na Komisiu smerovali otázky o udalostiach posledných týždňov, o potláčaní jazykových práv a a podpore škôl.

Na otázku, či očkáva iniciatívu z prostredia občanov oboch krajín smerujúcu k dialógu Edit Bauer odpovedala, že o tom má pochybnosti. „Hoci správy hovoria, že medzi ľudmi nie sú žiadne problémy, obávam sa, že to už nie je pravda. Je tam problém a nálada je veľmi zlá. „Ak 15-ročné dieťa povie, že „Maďari nech hovoria po maďarsky doma“, potom máme problém. Som znepokojená faktom, že slovenská verejná mienka a intelektuáli sa nezaujímajú o varovné signály“ (…) „Dokonca intelektuáli nereagujú – s niektorými výnimkami, za ktoré sme vďační – nedištanciicujú sa od nich“.


Celý rozhovor v maďarskom jazyku je možné nájsť na tejto linke

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA