Europoslanci budú môcť vystúpiť v Národnej rade

Zmenu rokovacieho poriadku ešte musí schváliť plénum Národnej rady.

Pred poslancov Národnej rady (NR) SR by sa mali na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 21. marca, postaviť aj ich slovenskí kolegovia z Európskeho parlamentu.

Mali by snemovňu informovať o výkone svojho mandátu aj o aktuálnych otázkach z europarlamentu. Vystúpene europoslancov v pléne by umožní zmena v Rokovacom poriadku NR SR.

“Táto schôdza odštartuje novinku, ktorú zaviedol predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v novom rokovacom poriadku, a to vystúpenie poslancov Európskeho parlamentu. Bude im po odsúhlasení Národnou radou umožnené na schôdzi informovať o výkone ich mandátu a o aktuálnych otázkach prerokúvaných v Európskom parlamente,” uviedla pre TASR šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková.

Europoslanci dostanú na svoje vystúpenie 15 minút.

“Po ich prezentácií vždy predseda poslaneckého klubu môže položiť na všetkých otázky v časovom limite päť minút. Na tie europoslanci budú môcť reagovať opäť v časovom pásme päť minút,” opísala postup Čižmáriková.

Snažia sa od roku 2014

Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu navrhovali zmenu rokovacieho poriadku NR SR v tomto zmysle ešte v roku 2014. Na základe dohody väčšiny z nich takýto podnet na vtedajšie vedenie NR SR pripravila europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD).

Zmyslom malo byť informovať národných poslancov a sprostredkovane aj slovenskú verejnosť o aktivitách europoslancov.

Obsah listu vtedy kritizovali europoslanci Boris Zala a Monika Smolková (obaja Smer-SD), vraj malo ísť o sebaprezentáciu.

K zmene Rokovacieho poriadku vtedy neprišlo.

Súčasný predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) hovoril o pláne zaviesť takúto novinku počas návštevy bývalého predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza v Bratislave, v októbri 2016.

“Je dôležité dostať európske posolstvo, myšlienky na národnú úroveň. Preto vítame túto iniciatívu, aby sa mohli europoslanci vyjadriť v pléne,” reagoval vtedy Schulz s tým, že to funguje už v Rakúsku.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA