Europoslanci sa pre spadnutý strop zídu v Bruseli

Štrasburská rokovacia sála Európskeho parlamentu stále nie je v stave hostiť prvú jesennú schôdzu europoslancov. Niektorí z nich si myslia, že je čas opustiť Štrasburg natrvalo a ukončiť "potulný cirkus".

Plenárnu sálu Európskeho parlamentu v Štrasburgu (Hemicycle) sa nepodarí opraviť do budúceho týždňa, kedy by sa tam mala začať septembrová plenárna schôdza. Hoci k pádu časti stropu v miestnosti pre 785 poslancov došlo ešte 7. augusta, opravy si vyžiadajú viac času. Príčina nehody stále nie je známa.

Plenárne schôdze, ktoré trvajú od pondelka do štvrtka sa konajú 12 krát do roka vo francúzskom Štrasburgu pri nemeckých hraniciach. Aktuálne vyradenie budovy EP opäť oživilo diskusiu a definitívnom určení jedného sídla tejto inštitúcie EÚ.

“Mali by sme premeniť katastrofu na príležitosť a stretávať sa len v Bruseli”, hovorí britský liberálny europoslanec Chris Davies. Kritici sťahovania medzi Bruselom (kde rokujú výbory a frakcie) a Štrasburgom, súčasnému systému vyčítajú, že stojí európskych daňových poplatníkov nemalé peniaze (neoficiálne odhady hovoria o 200 miliónoch eur ročne). Štrasburg ako jedno zo sídiel EP obhajujú predovšetkým francúzski poslanci. Prizvukujú najmä symboliku francúzsko-nemeckého zmierenia, ktoré v sebe mesto zahŕňa. Bývalý socialistický predseda EP Josep Borrell (PES) si myslí, že na symbolický význam mesta nemožno len tak zmietnuť zo stola.

Nezávislý europoslanec Sergej Kozlík v minulosti pre EurActiv.sk povedal, že úplné zrušenie stretnutí v Štrasburgu pravdepodobne nebude priechodné pre odpor Francúzska. “O to viac, že doposiaľ sa nenašla vhodná náhrada ako priestory parlamentu využiť na iný účel”. Reálnejšia je podľa neho možnosť zefektívniť režim plenárnych zasadnutí obmedzením počtu úradníkov cestujúcich do Štrasburgu z Luxemburgu a z Bruselu. “Rôzne náležitosti poslancov, napr. cestovné náležitosti a pod., je možné vybaviť aj o týždeň neskôr v Bruseli. Efektívnejšie je iste možné nakladať aj s poštou, dokumentáciou a v ďalších oblastiach”. Toto riešenie pokladá Kozlík za priechodnejšie, pretože ponecháva Štrasburg “ako symbol zmierenia medzi európskymi národmi a kolísky Európskeho parlamentu”.

Je pravdepodobné, že niektorí poslanci využijú prenárnu schôdzu na znovuotvorenie tejto témy. Francúzsko ako predsednícka krajina EÚ trvá na tom, aby sa budova opravila do ďalšej parlamentenej schôdze na konci septembra. Pri prekonštrukcii by mala byť použitá úplne nová podporná technika, čo by malo zaručiť, že sa podobná nehoda už nezopakuje.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA