Europoslanci unikli v Bombaji pred teroristami

Delegácii siedmych poslancov i ďalším zamestancom EP sa podarilo o vlások uniknúť z bombajského hotela, ktorý bol jedným z cieľov teroristického útoku v indickom Bombaji.

Európsky parlament včera informoval, že všetci siedmi poslanci EP, ktorí boli v rámci delegácie výboru pre medzinárodný obchod na návšteve indického Bombaja sú v poriadku a v bezpečí. Rovnako aj ďalší zamestanaci EP a tlmočníci. Delegácia bola ubytovaná v jednom z napadnutých hotelov Taj Mahal Palace.

V skupine boli Sajjad Karim (EPP-ED) a Syed Kamall (EPP-ED) z Veľkej Británie, Erika Mann (PES) a Daniel Caspary (EPP-ED) z Nemecka, Béla Glattfelder  z Maďarska (EPP-ED), Ignasi Guardans Cambó zo Španielska (ALDE), and Jan Masiel z Poľska (NI). Členom výboru EP pre medzinárodný obchod je aj slovenský europoslanec Peter Šťastný, ktorý ale nebol členom delegácie.

Portál magazínu The Parliament cituje Sajjada Karima, ktorý sa s terrostami stretol tvárou v tvár. “Bol som v hotelovej lobby, keď prišli ozbrojení muži a ľudia začali utekať. Bolo tam 25 až 30 ľudí. Človek so zbraňou tam len stál a strieľal všade naokolo, priamo vedľa mna. Podarilo sa mi otočiť a bežať do kuchyne. Potom sme sa presunuli do reštaurácie na prízemí… Videl som veľa ľudí padnúť k zemi, ale ja som mal dosť šťastia na to, aby som sa dostal preč”.

V hoteli sa v tej chvíli nachádzali aj Erika Mann a Jan Masiel. Ostatní sa v čase prepadu nachádzali mimo hotela. O všetkých poslancov aj ostatných zamestnancov EP sa neskôr postaral francúzsky konzulát v Bombaji.

Prvé správy svetových agentúr uvádzali, že medzi obeťami útokov je jeden pracovník sekretariátu Európskeho parlamentu z Maďarska, Levente Császi. Aj ten je však v poriadku. 

Slovenskí občania, ktorí boli inkriminovanom čase v 17-miliónovom meste sa nenechádzali na miestach, ktoré boli terčom útokov. Postaral sa o nich český konzulát.

Predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering vo svojom vyhlásení uvádza: “Ostro a dôrazne odsudzujem túto sériu tragických teroristických útokov, v ktorých zahynulo vyše 100 ľudí a stovky ďalších sa zranili. Je to zločin, ktorý nemôže byť za žiadnych okolností tolerovaný. Terorizmus predstavuje jednu z najväčších hrozieb pre bezpečnosť, stabilitu a demokratické hodnoty medzinárodného spoločenstva.”

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA