Eurosocialisti finalizujú svoj volebný manifest

Strana európskych socialistov odhalí 1. decembra v Madride svoj manifest pre voľby do Európskeho parlamentu. Dokument je výsledkom dlhých konzultácií s verejnosťou.

Skupina európskych socialistov (PES) tvorila najväčšiu skupinu v Európskom parlamente naposledy vo volebnom období 1994-1999. Odvtedy zaostávajú za stredopravou EPP-ED. Dnes majú v Parlamente socialisti 215 kresiel v porovnaní s 285 kreslami konzervatívcov.

V snahe posilniť svoju paneurópsku základňu sa PES podujala na spustenie celoeurópskych verejných konzultácií, z ktorých mal volebný manifest vzísť. Konzultácie prebiehali cez online diskusie a osobné stratnutia naprieč Európou v čase od októbra 2007 do júla 2008.

Predseda PES Poul Nyrup Rasmussen pre EurActiv povedal, že “cez konzultácie počas prípavy manifestu, chceli členské strany ukázať, že naše politky nielen že sú iné ako politiky našich liberálnych, konzervatívnych a nacionalistických oponentov, ale aj to, že ich robíme iným, viac inkluzívnym a otvorenejším spôsobom”.

Rasmussen dodal, že “si je istý” že manifest PES “bude oveľa prominentnejší v budúcoročných voľbách, než bol v roku 2004 a že naše strany sa s ním oveľa viac stotožnia. Doslova tisíce ľudí bolo zaangažovaných do konzultácií”, dodal.

Medzi hlavnými témami, ktoré vyšli s konzultácií sú aj imigrácia, klimatické zmeny, rastúce ceny potravín a energií, zamestnanosť, rovnosť a Lisabonská zmluva.

Strana masívne investovala do internetových nástrojov, okrem online konzultácií spustila kanál na Youtube a skupinu na Facebook-u.

Julian Scola, komunikačný poradca PES pre EurActiv povedal, že konzultácie budú mať reálny prínos, a “veľa z 600 písomných komentárov, ktoré sa objavili v konzultáciách budú v manifeste reflektované”.

Strana odmietla komentovať politické klebety o tom, že EPP a Európski liberáli by mohli po voľbách vytvoriť spojenectvo, čím by eurosocialistov efektívne odstavili.

V predstihu stretnutia v Madride strana podporila španielsku vládu socialistu José Zapatera v snahe dostať sa na summit G20 vo Washingtone, ktorý sa bude venovať finančnej kríze.

Španielsko by tam malo byť”, povedal Poul Nyrup Rasmussen. “Nepresvedčíme svet, aby prijal konkrétne opatrenia ak tam budú chýbať kľúčoví hráči. Je absurdné vylúčiť Španielsko z nadchádzajúceho stretnutia G20 15. novembra. Mali by sme zapojiť jednu z najdôležitejších európskych ekonomík. Teraz je čas držať sa spolu, aby sme posilnili spoločné úsilie o zvládnutie finančnej krízy a vyhnútie sa recesii v Európe a v celom svete”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA