Liberálna rodina v EP má posilu

Novovzniknutá španielska liberálna strana (CDL) sa pripravuje na eurovoľby. Šéf liberálov v EP Graham Watson vyhlásil, že by uvítal vznik liberálnej strany aj na Slovensku.

Demokratické liberálne centrum (Centro Democrático Liberal, CDL) je najnovšia politická strana zastúpená v Európskom parlamente. Má ambíciu získať čo najviac kresiel v budúcoročných európskych voľbách.

Manuel Alonso, líder CDL predstavil včera na tlačovej konferencii v Bruseli 24. 8. svoju stranu ako “stredovú, európsku, progresívnu a inovatívnu”. Podľa jeho slov poskytne “ďalšiu alternatívu občanom, ktorí sa necítia byť reprezentovaní tradičnými španielskymi pravicovými a ľavicovými politickými silami”. Formálne už požiadali o členstvo v európskej liberálnej strane ELDR (European Liberal Democrat and Reform Party).

Snažiť sa chcú o širšie španielske liberálne zastúpenie v Európskom parlamente po budúcoročných voľbách. Graham Watson, šéf Aliancie liberálov a európskych demokratov pre Európu (ALDE) v EP privítal zrod novej strany. Tá podľa neho “ponúkne liberálnu alternatívu neprieč celým Španielskom.”

Podľa Watsona čas už v Španielsku dozrel na celoštátnu liberálnu stranu pretože výzvy, ktorým čelí spoločnosť už nemôžu byť riešené v tradičnom “pravo-ľavom delení.”

Španielsko je v tretej nasilnejšej frakcii EP zastúpené dnes len dvomi poslancami zo Španieska, tí však boli zvolení za regionálne politické strany: PNV v Baskicku a Convergència Democràtica Catalunya v Katalánsku.

Podľa šéfa novozniknutej DCL strana už dnes spočíta s 1 300 aktivistami, ktorí “šíria správu o tom, že Španielsko má novú politickú alternatívu”. Cieľom strany je priniesť “čerstvé myšlienky, ako sa vysporiadať s ťažkou ekonomickou a politickou situáciou”.

Alonso pôsobil v 80-tych rokoch v mládežníckom hnutí Demokratického a sociálneho stredu, liberálnej strane, ktorú viedol bývalý španielsky premiér Adolfo Suarez. Na politickej scéne sa ale príliš dlho neohriala.

Graham Watson pre EurActiv povedal, že sú ešte dve členské krajiny, kde by očakával vznik novej liberálnej strany pred európskymi voľbami – PortugalskoSlovensko. “Sme si vedomí zvýšeného dopytu po liberalizme. Keby sme boli akciovou sposločnosťou, naše akcie by na trhoch rástli na”, povedal Watson.

O členstvo v ALDE sa cez členstvo v Európskej demokratickej strane uchádzala aj ĽS-HZDS, ktorá má EP troch zástupcov Irenu Belohorskú, Petra Baca a Sergeja Kozlíka. Tí dnes pôsobia ako nezaradení poslanci. Po tom čo sa európski demokrati rozhodli nateraz ĽS-HZDS plnoprávne členstvo neudeliť, im frakcia ALDE, ktorej členom je aj strana európskych demokratov, ponúkla možnosť požiadať o individuálne členstvo. Túto možnosť zatiaľ nikto z nich nevyužil.

“Pridružené členstvo ĽS-HZDS k Európskym demokratom považujem za významný krok dopredu pri našom začleňovaní medzi európskych demokratov. Je to štandardný postup od pozorovateľov po pridružených členov – postupne sa stať plnoprávnym členom. Zúčastňujeme sa práce orgánov vrátane hlasovaní o uzneseniach na zasadnutiach Európskych demokratov. V EP pokračujeme v našej podpore ALDE formou hlasovania a prehlbujeme vzájomnú komunikáciu”, uviedol vtedy pre EurActiv.sk Peter Baco.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA