Maňka víta oživenie Ústavy

Slovenský europoslanec Vladimír Maňka uvítal iniciatívu Rakúskeho predsedníctva na oživenie európskeho ústavného projektu, pretože verí, že v krajinách EÚ chýbala intenzívna diskusia o tejto otázke.

 

Krátka správa

Europoslanec Vladimír Maňka (SES) víta iniciatívu rakúskeho kancelára Wolfganga Schüssela, ktorý zamýšľa oživiť diskusiu o návrhu európskej ústavnej zmluvy. Podľa jeho názoru doteraz chýbal v EÚ líder, ktorý by prejavil jasné odhodlanie otvoriť problematiku ústavnej zmluvy po francúzskom a holandskom referende v roku 2005.

Maňka je presvedčený, že nikto zatiaľ neponúkol ani ucelenú a realistickú predstavu, o ďalších krokoch. EÚ sa oficiálne nachádza v „období reflexie”, ktoré si určila po spomenutých referendách. „Úprimne však treba priznať, že vo väčšine členských krajín nezačala žiadna intenzívna diskusia o predloženom návrhu.,” uviedol. „Na druhej strane ani občania nejavia žiadny výraznejší hlad po informáciách. Komisárka Margot Wallström vyvíja mimoriadne aktivity na informovanie občanov o fungovaní EÚ, vrátane návrhu „Európskej ústavy”. Nanešťastie sa zatiaľ ani jej nepodarilo svojou kampaňou, tzv. plánom D- Demokracia, dialóg, diskusia, výraznejšie prekročiť hranice bruselských inštitúcií,” dodal Maňka.

Za správne ani politicky korektné nepovažuje najnovšie návrhy z Francúzska, zo strany prezidenta Jacqua Chiraca, resp. ministra vnútra Nicolasa Sarkozyho o delení textu návrhu ústavnej zmluvy na jednotlivé časti a ich prijatie vo francúzskom parlamente

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA