Mikolášik zorganizoval konzorcium o hemofílii

12. januára 2006 sa Európskom parlamente v Bruseli uskutočnilo Konzorcium na tému Hemofília - povedomie a rôznorodosť starostlivosti v EÚ, ktorému predsedal slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik.

 

Krátka správa

Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS-ED), ktorý sa aktívne venuje otázkam zdravia v Európskom parlamente, stretnutie zorganizoval v spolupráci s Európskym Hemofilickým Konzorciom (European Haemophilia Consortium, EHC).

Na konferencii sa zúčastnilo takmer 80 hostí, medzi nimi viacerí europoslanci, zástupcovia Európskej komisie, odborníci na hemofíliu a pacienti. Zo Slovenska bola odborná účasť zastúpená doc. MUDr. Tomášom Lipšicom, CSc, prezidentom Hematologickej a transfúziologickej spoločnosti SLS a doc. MUDr. Angelikou Bátorovou, PhD. z Národného hemofilického centra a ambulancie pre poruchy hemostázy.

Jedným z hlavných prínosov konzorcia bola výzva EÚ a vládam členských štátov na zabezpečenie bezplatného a okamžitého prístupu k liečbe tejto choroby, na prístupnosť život zachraňujúcej liečby hemofílie pre všetkých pacientov v EÚ a na vytvorenie Európskeho registra krvných chorôb dedičného charakteru, medzi ktoré patrí aj hemofília.

Podľa slov poslanca Mikolášika bolo konzorcium významnou príležitosťou na pomenovanie a zviditeľnenie problémov, ktorým v súčasnosti čelí liečba hemofílie v krajinách EÚ. Slovensko na ňom zároveň ukázalo, že je v tejto problematike rovnocenným partnerom ostatným európskym krajinám. Stretnutie podľa jeho názoru pomohlo zvýšiť povedomie všetkých, ktorí sa venujú tejto problematike a zdravotnej starostlivosti o pacientov s hemofíliou.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA