Opustí Monika Beňová Europarlament?

Slovensko bude mať po júnových parlamentných voľbách možno o jedného zástupcu, respektíve zástupkyňu v Európskom parlamente menej. Europarlament pravdepodobne opustí socialistická europoslankyňa Monika Beňová.

 

Krátka správa

Slovenská europoslankyňa a zároveň podpredsedníčka strany Smer-Sociálna demokracia Monika Beňová (SES) v prípade úspechu svojej strany v júnových parlamentných voľbách zrejme vymení Brusel za Bratislavu. Uviedla to v politickej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo 19. februára 2006.

Beňová, ktorá bude na jednej z popredných priečok kandidátky Smeru, povedala: „Ak politiku vnímame ako povolanie (a ja som politiku vždy vnímala ako povolanie), myslím si, že je celkom jedno kde ako politička reprezentujem svojich voličov a svoju politickú stranu“. „A tak, ako som ju reprezentovala v rámci sociálno-demokratickej frakcie v Európskom parlamente, určite ju budem rovnako reprezentovať aj v zastupiteľstve bratislavského Vyššieho územného celku, kam som bola zvolená,“ dodala v reakcii na otázku, prečo rozmýšľa nad odchodom z Bruselu.

Zdôraznila, že svoju prácu v Európskom parlamente považuje „za rovnako dôležitú, ako svoju prácu v zastupiteľstve bratislavskej VÚC-ky a ako svoju prípadnú prácu či už vo vláde Slovenskej republiky, alebo v Národnej rade Slovenskej republiky.“ V prípade volebného úspechu Smeru jej ambície siahajú až k postu slovenskej ministerky zahraničných vecí. „Mám na to vzdelanie, mám na to odbornú prax, mám na to politické skúsenosti, mám politické krytie,“ vyhlásila sebavedome europoslankyňa.

Pred svojím odchodom do Európskeho parlamentu v roku 2004 Monika Beňová na otázku, či je lepšie byť európskym poslancom, alebo ministerkou zahraničných vecí, odpovedala, že „je to určite rozdiel, ale nemôžete utekať z boja. A keď som sa teda rozhodla, že by som chcela Slovensko zastupovať v Európskom parlamente, tak odtiaľ predsa nemôžem po dvoch rokoch zutekať a povedať, že tak a teraz idem do vlády, lebo Smer je vo vláde. Myslím, že by to nebolo poctivé.“ Dnes je presvedčená, že jej plán odísť z Bruselu nie je v rozpore s týmito slovami. Svoj zámer vrátiť sa na domácu politickú scénu zdôvodňuje „veľmi vážnymi zmenami“, ktoré sa v slovenskej politike odohrali. Uviedla príklad iných poslancov Európskeho parlamentu, ktorí sa po tom, čo ich strany boli zvolené do vlády, vrátili z Európskeho parlamentu do svojich krajín a dnes sú členmi svojich vlád. „To znamená, že nie je to niečo neobvyklé ani nič neštandardné,“ dodala.

„Politika je zamestnanie tak, ako ktorékoľvek iné a ja reprezentujem nejaký politický program a nejaké politické ciele a nereprezentujem Moniku Beňovú,“ uzavrela europoslankyňa.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA