Patrioti všetkých krajín, spojte sa!

Bojovať proti "islamizácii Európy", zastaviť príliv imigrantov a skoncovať s EÚ sú hlavné programové body, okolo ktorých sa chcú (opäť raz) zjednotiť európski nacionalisti.

Krátka správa

Lídri európskych nacionalistických strán ohlásili plánované vytvorenie novej celoeurópskej platformy. Chcú tak vyplniť priestor, ktorý vznikol po rozpustení frakcie Identita, tradícia a suverenita v Európskom parlamente v novembri minulého roka. Tá sa rozpadla, keď rumunskí europoslanci opustili jej rady v reakcii na urážky Alessandry Mussolini. Skupina tak prestala spĺňať podmienku minimálneho počtu členov.

Na čelo najnovšej iniciatívy ultrapravicových strán sa postavili francúzsky Národný fornt Jean-Marie Le Pena, belgická strana Vlaam Belang a rakúska FPÖ pod vedením Heinz-Christiana Stracheho.

„V Európe dnes nie sú žiadne skutočné pravicové strany. Väčšina sa postupne mení na sociálnych demokratov, ktorí zneužívajú politickú korektnosť a nehovoria o skutočných obavách ako je imigrácia. Možno s výnimkou Ľudovej strany v Španielsku, skutočnej pravicovej strany, ale tí ostatní…“ uviedol pre denník El País Filip Dewinter, jeden z členov predsedníctva strany Vlaams Belang.

Európski nacionalisti však odmietajú rokovať s nemeckou NDP, kotrá je už aj na Stracheho a Le-Pena príliš extrémistická. Národnodemokratická strana Nemecka sa zatiaľ nebola schopná dištancovať od vyčínania pouličných neonacistov a vo vnútri strany na to existujú rôzne názory. Nemecký magazín Spiegel vyniesol na svetlo sveta obsah vnútorných dokumentov strany, ktoré naznačujú zásadný vnútorný rozpor, ktorý by podľa niektorých mohol viesť k jej rozpadu.

Nová strana by mohla niesť názov Európska patriotická strana, zatiaľ však ide o pracovné pomenovanie. Podľa H.C. Stracheho je však jasné jej motto: Patrioti všetkých európskych krajín, spojte sa!. Svoje ambície smerujú hlavne k voľbám do Európskeho parlamentu v roku 2014, účasť v tých budúcoročných je zatiaľ otázna.

Keď sa Jean-Marie Le Pena pýtali, aké sú šance strany na úspech, odpovedal: „Nemusíte dúfať, na to, aby ste to skúsili.“ Na sformovanie skupiny potrebujú nacionalisti aspoň sedem politických strán z Európy.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA