Rumunskí poslanci kryjú ex-premiéra

Europoslanci a médiá kritizujú rozhodnutie rumunského parlamentu ochrániť bývalého premiéra Adriana Nastaseho pred vyšetrovaním obvinení z korupcie.

Prípad Adriana Nastaseho bol vnímaný ako test ochoty krajiny zreformovať svoju justíciu. Rumunskí zákonodarci veľkou väčšinou odmietli žiadosť o zbavenie imunity Adriana Nastaseho a bývalého ministra dopravy Mirona Mitreu. Rozhodli tak na mimoriadnej schôdzi zvolanej na 13. augusta.

58-ročný Nastase viedol vládu bývalých komunistov medzi rokmi 2000 a 2004. Napriek tomu, že popiera akékoľvek previnenie, má problémy vysvetliť, ako sa mu podarilo nahromadiť majetok odhadovaný na niekoľko miliónov eur.

Kontroverzné rozhodnutie parlamentu prišlo len jeden mesiac po tom, čo Európska únia povedala, že Rumunsko výrazne zaostáva za cieľmi v boji proti korupcii na vsokých miestach, ku ktorým sa zaviazalo. Správa o korupcii a boji proti organizovanému zločinu EK bola k Rumunsku milosrdnejšia než k Bulharsku, ktorému Únia zastavila vyplatenie eurofondov vo výške niekoľko sto miliónov eur.

Únia ale nie je spokojná ani s Bukurešťou. Ústavný súd nedávno rozhodol, že akékoľvek vyšetrovanie vysokopostavených politikov sa môže začať len s požehnaním parlamentu. Belgický prokurátor a bývalý expert EÚ Willem de Pauw napísal v novembri 2007 správu, ktorú zakončuje tvrdením, že ak bude Rumunsko “napredovať” týmto tempom a spôsobom do pol roka bude tam, kde bolo v roku 2003.

Líder frakcie EP Aliancia liberálov a demokratov pre Európu (ALDE) Graham Watson varoval, že rozhodnutie rumunského parlamentu zníži šance krajiny na zisk pozitívneho hodnotenia od Európskej komisie pri jej ďalšej komplexnej správe o pokroku v oblasti justície a vnútorných vecí.

„Je škoda, že parlament sa snaží ukrývať niekoho podozrivého zo závažného previnenia“, povedal Watson pre rumunskú tlač.

Podpredseda Strany európskych socialistov (PES) Hannes Swoboda vyjadril nad počínaním poslancov poľutovanie. „Parlament by sa už z princípu nemal miešať do obvinení z korucpie“, vyhlásil Swoboda.

Rumunská tlač prístup politikov odsudzuje. „V Rumunsku sa rezignovalo na spravodlivosť“, napísal Cristian Tudro Popescu, šéfredaktor denníka Gandul. Západné médiá v rekacii na rozhodnutie parlamentu v Bukurešti tiež používajú silné vyjadrenia. Robert Swartz, riaditeľ Deutsche Welle pre Rumunsko okomentoval situáciu slovami: „Korupcia vládne v rumunskom parlamente“. „Parlament kryje Nastaseho“, znie titulok Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„Mimoriadna schôdza parlamentu dokázala, že vysokopostavení politici v Rumunsku obvinení z korupcie sa nemusia báť spravodlivosti“, napísal vplyvný nemecký denník.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA