Slovensko prišlo o europoslanca

Vo volebnom období 2009-2014 bude mať Slovensko o jedného europoslanca menej – teda trinásť. NR SR včera jednohlasne schválila novelu zákona o voľbách do EP, ktorú vyžadovala Zmluva z Nice.

Podľa Zmluvy z Nice má mať Európsky parlament 785 europoslancov. Po vstupe Rumunska a Bulharska (1. januára 2007) sa má počet mandátov pridelený členským krajinám upraviť tak, aby bolo toto číslo zachované. Pre väčšinu členských krajín, vrátane Slovenska, to znamená menej zástupcov v EP v období 2009-2014.

Národná rada včera jednohlasne schválila novelu zákona o voľbách do EP, ktorá znížila počet europoslancov zo 14 na 13. Upravila aj niektoré ďalšie ustanovenia:

  • na kandidátskej listine by sa už nebude uvádzať politická príslušnosť kandidáta, stačí jeho meno, priezvisko, akademický titul, dátum narodenia, zamestnanie a adresa trvalého pobytu
  • podobne ako pri voľbách do NR SR sa zavádza 48-hodinová lehota pred voľbami na vzdanie sa kandidatúry, prípadne stiahnutie listiny politickou stranou alebo koalíciou (doteraz to boli tri dni)
  • Slovensko bude tvoriť iba jeden volebný obvod
  • kandidátne listiny politických strán alebo koalícií bude možné predkladať aj v elektronickej podobe, čím sa podľa ministerstva vnútra uľahčí Ústrednej volebnej komisii práca pri kontrole listín a rezortu vnútra pri zabezpečovaní tlače hlasovacích lístkov
  • ministerstvo vnútra bude musieť najneskôr 80 dní pred dňom volieb do EP povinnosť zverejniť na internete informácie o podmienkach kandidatúry a podmienkach hlasovania

Novela nadobudne platnosť 1. februára 2009. Keď bude ratifikovaná Lisabonská zmluva a vstúpi do platnosti, v Európskom parlamente klesne počet kresiel na 750 plus kreslo jeho predsedu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA