Štrasburg je nebezpečný, poslanci tam nechcú

Budova EP v Štrasburgu má aj ďalšie bezpečnostné nedostatky, europoslanci tam tak skoro nepôjdu.

Ani nasledujúca plenárna schôdza Európskeho parlamentu sa nebude konať v jeho francúzskom sídle, v Štrasburgu. Budova stále nie je z bezpečnostného hľadiska 100 % v poriadku. Hoci strop v plenárnej rokovacej miestnosti, ktorého veľká časť sa zrútila 7. augusta, je už opravený, inšpekcia budovy údajne odhalila ďalšie, bližšie nešpecifikované oblasti, ktoré potrebujú bezpečnostné vylepšenia.  To, že v čase, keď došlo ku kolapsu stropu, v sále nikto nebol, bolo pravdepodobne len veľké šťastie.

Britskí euroskeptickí poslaci prišli na tohtotýždňové rokovanie Parlamentu v Bruseli so stavbárskymi helmami na hlavách. Ak by sa nehoda stala počas rokovanie parlamentu v Štrasburgu (ak sa zoberie do úvahy zasadací poriadok v pléne) pád stropu by naviac zasiahol práve niektorých euroskeptikov, nacionalistických europoslancov a niektorých zástupcov Európskej komisie, cituje EUObserver nemenovaného pracovníka Parlamentu. 

Vyradenie štrasburgského sídla uvítali mnohí poslanci, pretože im ušetrilo presúvanie. Odporcovia sťahovania Parlamentu vystupňovali tlak na Francúzske predsedníctvo, aby ukončilo raz a navždy, čo považujú nezmyselné sťahovanie. Okrem toho, že stojí európskych daňových poplatníkov nemalé peniaze, často sa udáva aj miera zbytočných emisií CO2, ktoré sťahovanie vyprodukuje.

Odporcovia sťahovania argumentujú aj tým, že stále zasadania v Bruseli sú lepšie, pretože ponechávajú možnosť úzkej interakcie s ostatnými inštitúciami EÚ sídliacimi v hlavnom meste Belgicka, predovšetkým Komisou a Radou. Poslanec Sergej Kozlík (NI) si myslí, že priechodnejšou možnosťou je zefektívniť režim plenárnych zasadnutí obmedzením počtu úradníkov cestujúcich do Štrasburgu z Luxemburgu a z Bruselu, pretože ponecháva Štrasburg ako symbol zmierenia medzi európskymi národmi a kolísky Európskeho parlamentu.

Ako hovorí Francúz Jospeh Daul, šéf najväčšej frakcie v EP, prácou poslanca je aj cestovať. “Keď chcem navštíviť Európsku centrálnu banku, idem  do Frankfurtu. Musím ísť do Luxemburgu, ak potrebujem navštíviť Európsky súdny dvor. Pre veterinárne veci je to Dublin, a pre bezpečnosť potravín Parma. Európsky poslanec nemôže pracovať len v Bruseli”, povedal pre Euronews Daul

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA