V Parlamente vystúpila Ingrid Betancourt

Po šiestich rokoch strávených v zajatí v kolumbijskom pralese, Ingrid Betancourt vystúpila s emotívnym prejavom pred europoslancami v Bruseli.

Jedna z najznámejších obetí únosu, Kolumbijčanka s francúzskymi občianstvom, Ingrid Betancourt prehovorila včera počas miniplenárnej schôdze Európskeho parlamentu. Jeho členom poďakovala za všetky aktivity, ktoré mali smerovať k jej prepusteniu.

Podľa Betancourt by štáty mali prekonať prístup, na základe ktorého nekomunikujú s teroristickými skupinami. Snažiť sa o dialóg je podľa nej nevyhnutné pre ukončenie konfliktu. “Keď hovorím, že treba vyjednávať s teroristami, chcem tým povedať, že je to najlepší spôsob, ako zachrániť životy”, cituje Kolumbijčanku agentúra AP.

Počas príhovoru k poslancom prepukla Betancourt niekoľkokrát v plač. Poslanci jej vystúpenie odmenili viacnásobnými “standing ovations”. Batancourt žiada pokračovať v úsilí o oslobodenie ďalších väznených. Tých, ktorí zostávajú v rukách FARC ale aj ostatných zadržiavaných na celom svete. 

Poslancom povedala, že správy o tom, že Európsky parlament opakovane vyzýval na jej prepustenie jej pomohli uchovať si nádej počas väznenia.

Ingrid Betancourt prehovorila v pléne Európskeho parlamentu v deň, keď si OSN i EÚ pripomína 60. výročie Všeobecnej deklarácie ľudských práv. “Rovnako ako všetci latino-američania aj ja snívam o tom, že váš príklad bude nákazlivý a že jedného dňa sa aj my zídeme v latinsko-americkom parlamente, aby sme na základe dialógu a vzájomného rešpektu hľadali základ pre spoločnú budúcnosť,” povedala.

Slovenská europoslankyňa a predsedníčka výboru pre práva žien a rodovú rovnosť Anna Záborská Ingrid Betancourt hodnotí ako príklad ženy, “prameňa základného medziľudského spolunažívania a bojovníčky za mier, presadzujúcej ľudské práva a dôstojnosť pre všetkých ľudí”.

Oslobodená politička bola medzi prvými kandidátmi na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia za rok 2008. Nominovala ju prvom kole Skupina európskych socialistov (PES). Jej meno bolo neskôr z “technických dôvodov” zo zoznamu kandidátov stiahnuté. Skupina sa ex post zhodla na tom, že Betancourt nespĺňa podmienky na udelenie ceny, ktorá sa dáva za aktívne angažovanie sa v oblasti ľudských práv. “Kedže bola uväznená a mimo obeh, dospeli sme k záveru, že sa nekvalifikuje”, povedal pre The Parliament hovorca skupiny.   

Ingrid Betancourt držala kolumbijská ľavicová povstalecká skupina FARC v zajatí od roku 2002, kedy bola unesená počas svojej prevolebnej kampane na post prezidentky Kolumbie. Napriek varovaniam sa pokúšala dostať do demilitarizovanej zóny, kde ju členovia povstaleckej skupiny uniesli. Oslobodená bola počas úpešnej operácie kolumbijskej armády (operácia Jaque), 2. júla 2008 spolu s ďalšími 14 väznenými. V súvislosti so záchrannou akciou sa objavili rôzne špekulácie, vrátane toho, že kolubijská armáda pri operácii zneužila symbol humanitárnej organizácie Červený kríž.

Niekoľko mesiacov pred jej oslobodením sa boli zverejnené správy o tom, že je na tom veľmi zle po fyzickej aj psychickej stránke. Niektorí tvrdili, že trpí hepatitídou typu B. V jej oslosbodení sa aktívne angažoval aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA