Brusel: Poľské lodenice majú vrátiť 3,3 mld. eur

Šesťdesiat tisíc pracovných miest v Poľsku je ohrozených. Európska komisia včera rozhodla, že gdynianske a štetínske lodenice musia Varšave vrátiť dotácie v hodnote 3,3 mld. eur. Ak majú oboje lodenice, ktoré čelia existenčným problémom, prežiť, ich privatitzácia bude nevyhnutná.

Európska komisia včera (6.11.) rozhodla, že 3,3 mld. eur, ktoré do lodeníc v poľských mestách Štetín a Gdynia napumpovala vláda vo Varšave, sa považuje za štátnu dotáciu, ktorá je „ilegálna.“ Brusel argumentuje, že prostriedky z verejných zdrojov sa nepoužili na ozdravenie lodeníc, ktoré mali už v minulosti existenčné problémy. Naopak, komisárka Neelie Kroes je presvedčená, že balík peňazí sa stal „nespravodlivým“ zvýhodnením štátnych lodeníc voči súkromným konkurentom.

Poľská vláda a Európska komisia sa už dohodli, že Varšava predá aktíva spomenutých lodeníc v takom množstve, aby sa do štátnej kasy vrátili prostriedky vo výške udelených dotácií. Potom bude nasledovať odpredaj samotných lodeníc, teda ich privatizácia. Podľa stanoviska Európskej komisie sa Brusel a Varšava dohodli, že sa tak udeje formou otvoreného tendra do konca mája budúceho roka.

Priamo v gdynianskych a štetínskych lodeniciach pracuje približne 4.500 zamestnancov. Poľská vláda však odhaduje, že prípadné zatvorenie prevádzok a výrobných hál by viedlo k zániku asi 60 tis. pracovných miest, ak sa započítajú aj dodávateľské spoločnosti a firmy, ktorých pôsobenie v Poľsku sa priamo odvíja od výroby v lodiarenskom sektore. Komisárka Kroes v tejto súvislosti povedala, že EÚ poskytne pomoc všetkým zamestnancom, ktorí by v tejto súvislosti prišli o prácu. Má na to viacero nástrojov, medzi inými aj prostriedky z Európskeho globalizačného fondu.

Komisia v súčasnosti skúma oprávnenosť dotácií aj pre gdaňské lodenice, ktoré však boli medzičasom už sprivatizované. V minulosti dostali od štátu niekoľko dotácií, avšak nie v takom veľkom objeme, ako spomenuté dvoje lodenice. Kroes v tejto súvislosti odporučila poľskej vláde, aby predstavila plán reštrukturalizácie podniku, ktorý má pre Poľsko, okrem iného, veľký symbolický význam ako rodisko prvého protikomunistického odborového zväzu „Solidarita.“

Pozície

Neelie Kroes, komisárka pre hospodársku súťaž, povedala, že rozhodnutie v prípade štetínskych a gdynianskych lodeníc bolo najťažšie, pred akým kedy počas svojho pôsobenia v Komisii stála. Súčasne však vyjadrila „presvedčenie,“ že krok bude z hľadiska budúcnosti predstavovať základ pre „uskutočniteľnú hospodársku aktivitu.“ Komisárka ocenila „pozitívnu spoluprácu“ poľskej vlády.

Alexander Grad, poľský minister financií, považuje kompromis za „dobrý pre Poľsko a dobrý pre lodenice.“ Vo svojom vyhlásení pred novinármi vo Varšave dodal: „Umožní nám to pokojným spôsobom uskutočniť privatizáciu.“

Odborové zväzy v Poľsku vyjadrili znepokojenie o osud zamestnancov lodeníc a obavy o „zánik lodiarenského priemyslu v Poľsku.“ Potenciálny nový kupca nebude podľa nich zaviazaný pokračovať v stavbe nových plavidiel, teda ani k zamestnávaniu mnohých tisícok zamestnancov, ktorí tam teraz pracujú.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA