Česko začne vydávať zelené karty

Ak o pracovné miesto v Českej republike neprejaví záujem občan členskej krajiny EÚ, Praha ho podľa Zákona o zelenej karte ponúkne migrantovi. Nový systém by mal obmedziť najmä korupčný potenciál pri vydávaní pracovných povolení. O podobnej myšlienke sa diskutuje aj na Slovensku.

Česká republika chce znižovať mieru korupcie pri obsadzovaní pracovných miest pracovnými migrantmi zo zahraničia. Dolná komora parlamentu preto v druhej polovici augusta 2008 schválila Zákon a zelenej karte. Inými slovami, ide o právny akt, ktorý zjednoduší procedúru udeľovania pracovného povolenia, informuje portál Centropolitan.

Myšlienku zákona opozícia kritizuje. Sociálni demokrati a komunisti vidia hrozbu v masívnom prílive pracovných migrantov do Čiech. Podľa nich by malo ísť predovšetkým o obyvateľov ázijských a afrických krajín, ktorí sú ochotní pracovať za menšie mzdy, čo vytvára riziko pre sociálnu bezpečnosť českej spoločnosti.

Zákon musí ešte schváliť Senát ČR a musí ho podpísať prezident. Vzhľadom na rozloženie politických síl v prospech vlády Mirka Topolánka sa však predpokladá, že pôjde len o formálne kroky a prvé zelené karty, obsahujúce povolenie na pobyt a prácu, sa budú môcť začať vydávať od 1. januára 2009.

O podobnom zákone sa diskutuje aj na Slovensku. Najmä podnikatelia v priemyselnej výrobe a v stavebníctve čelia častému nedostatku pracovnej sily a preto ho požadujú. Časový horizont, v ktorom by malo mať aj Slovensko obdobný zákon, ostáva nateraz nejasný.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA