Európu obchádzajú štrajky

Tri z najväčších ekonomík Európy dnes zasiahnu štrajky. Vo Francúzsku aj Veľkej Británii sú odrazom problémov pri realizovaní reforiem na trhu práce.

 

Krátka správa:

Francúzsko sa chystá na celoštátne štrajky. Očakáva sa okolo 100 demonštrácií, ktoré by mohli ochromiť verejnú dopravu, pretože pracovníci zo súkromného aj verejného sektora protestujú na uliciach proti „CPE“.

Premiér Dominique de Villepin a jeho návrh „zmluvy o prvom pracovnom kontrakte“ je navrhnutý tak, aby vyše 20%-ná nezamestnanosť mladých bola znížená možnosťou vyhodiť mladých pod 26 rokov po dvojročnom skúšobnom období. V pozadí je hrozba tradičnej dlhodobej záruke pracovného miesta a slabá prezentácia zámeru CPE, čo vyprovokovalo hnev a odpor.

Vo Veľkej Británii sú v stávke dôchodky pracovníkov miestnej samosprávy a budúcnosť schém skorého odchodu do dôchodku a vyše 1,5 milióna pracovníkov miestnych rád v celej Británii ide do 24-hodinového štrajku, ktorý by podľa odborov mal byť najväčším od všeobecného štrajku v roku 1926.

Hnev smeruje na plán vlády zrušiť pravidlo, ktoré umožňuje niektorým pracovníkom miestnej samosprávy odísť do dôchodku s plnou penziou vo veku 60 rokov. Dlhšia očakávaná dĺžka života a narastajúci tlak na rozpočet je za snahou o zrušenie tohto pravidla a tiež aj európska legislatíva proti vekovej diskriminácii, ktorá bude v Británii zavedená neskôr v priebehu roka 2006.

V Nemecku IG Metall, najväčší odborový zväz krajiny, pošle svojich členov na tzv. varovné štrajky do továrne na výrobu automobilov BMW v Lipsku. Okolo 3,4 milióna kovospracujúcich a strojárskych pracovníkov požaduje 5%-ný nárast mzdy. Rokovania o výške miezd, ktorých cieľom bolo vyriešenie sporu, už dvakrát stroskotali.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA