Francúzska ministerka pobúrila aktivistky za práva žien

Francúzska ministerka spravodlivosti Rachida Dati sa vrátila do práce päť dní po pôrode. Účasť na zasadnutí vlády krátko po tom, čo sa vrátila z kliniky s malou dcérou Zohrou, vyvolal vlnu kritiky v radoch ženských organizácií a medzi aktivistkami za ženské práva.

Rachida Dati, francúzska ministerka spravodlivosti, je od 2. januára 2009 matkou; narodila sa jej dcéra Zohra. Zatiaľ čo ženy spravidla zostávajú po pôrode svojho dieťaťa istý čas doma, ministerka sa 7. januára zúčastnila na zasadnutí vládneho kabinetu.

Skorý návrat ministerky k pracovným povinnostiam vyvolal vlnu kritiky v radoch ženských organizácií a medzi aktivistkami (aktivistami) za ženské práva, informovala britská BBC. Aktivisti považujú ministerkine počínanie za zlý príklad a súčasne nepriamu formu nátlaku na ženy, aby sa do pracovného procesu zaradili čím skôr po pôrode.

„Je to škandál. […] Zamestnávatelia to teraz môžu použiť ako tlak na ženy,“ hovorí Maya Sturduts pre AFP/BBC. Predstaviteľka Národnej spoločnosti pre práva žien doplnila, že ženy môžu byť vďaka ministerkinmu príkladu znevýhodnené zvlášť v čase finančnej krízy, kedy mnohé firmy šetria a prepúšťajú zamestnancov. Florence Montreynaud, iná aktivistka za práva žien, pre BBC povedala, že ministerkino správanie sa podobá situácii z 20. rokov uplynulého storočia, kedy ženy „rodili vo fabrikách.“

Na druhej strane, podľa lekárov neexistuje objektívny dôvod, pre ktorý by sa žena z medicínskeho pohľadu nemohla vrátiť skoro do práce. „Tehotenstvo nie je choroba,“ hovorí Georges-Fabrice Blum, podpredseda Francúzskej asociácie gynekológov. Súčasne však i on doplnil, že i napriek väčšiemu komfortu pôrodu a medicínskym riešeniam bolestí odporúča rodičkám zostať odpočívať po dobu aspoň 3-4 týždňov.

Ostatní odôvodňujú ministerkine rozhodnutie ako nevyhnutnosť. Luc Chatel, hovorca francúzskej vlády, vyhlásil: „Rachida vždy hovorila, že byť matkou je vrchol šťastia, ale teraz má dôležité úlohy, ktoré musí aj naďalej napĺňať.“ Marie-Pierre Martinez z francúzskej Asociácie pre plánované rodičovstvo si myslí, že Dati „nemala na výber“ a musela dokázať, že sa vie udržať v politike, ktorej dominujú muži.

Tretia skupina hovorí, že ide o slobodné rozhodnutie ministerky. NDTV spomína, že viacerí podporovatelia Dati pokladajú jej krok za prejav nezávislosti a odvahy. Ministerkino rozhodnutie podporuje aj prezident Nicolas Sarkozy, ktorý privítal prvorodičku na zasadnutí vlády osobne a vrúcne. Pre NDTV uviedol: “V súčasnosti sa nachádzame v období, keď potrebujeme reformovať krajinu. Preto potrebujeme pokračovať v práci a pracovať tvrdo.”

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA