Francúzske účtovanie s reformami pracovného práva

Francúzske odbory dúfajú, že zmobilizujú viac štrajkujúcich ako minulý týždeň. Cieľom protestov je stiahnuť zákon o „prvej pracovnej zmluve“, ktorý je súčasťou Lisabonskej stratégie pre rast a zamestnanosť.

 

Krátka správa

Študentské hnutia varovali, že budú všetkými silami bojovať proti „prvej pracovnej zmluve” (CPE) a zvolajú generálny štrajk, ak masové protesty uskutočnené 4. apríla neprinútia vládu stiahnuť kontroverzný zákon o zamestnávaní mladých.

Protesty našli podporu u generálneho tajomníka Európskej konfederácie odborových zväzov (ETUC) Johna Monksa. V interview pre komunistický denník ‘l’Humanité Monks povedal, že treba vyslať jasný signál „proti pracovnej neistote v Európe a pre rešpektovanie sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania“. ETUC tvrdí, že: „reformy, ktoré zvyšujú mobilitu práce musia byť zároveň sprevádzané vyššou bezpečnosťou pre pracujúcich“.

Na Tripartitnom sociálnom summite, ktorý sa konal 23. marca, sa európske odborové zväzy a združenia zamestnávateľov dohodli na novom pracovnom programe pre sociálny dialóg v EÚ pre roky 2006-2008, ktorý by mal prispieť „k modernizácii európskeho sociálneho modelu”.

Hlavnými cieľmi programu sú „spoločná analýza najdôležitejších výziev, ktorým čelí európsky pracovný trh“ vrátane integrácie mladých, politík pracovného trhu a hľadania správnej rovnováhy medzi flexibilitou a bezpečnosťou politík zamestanosti.

Prezident Chirac posunul horúci zemiak v piatok (31. marca) svojmu rivalovi Nicolasovi Sarkozymu. Jeho úlohou je teraz prezentovať pozmeňovacie návrhy k CPE parlamentu za podpory vládnej strany UMP.

 

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA