Poľská premiérka obviňuje Macrona z protekcionizmu

Beata Szydło v stredu obvinila francúzskeho prezidenta zo „snahy zaviesť protekcionizmus“. Macron žiada revíziu smernice o vyslaných pracovníkoch.

„Naozaj ma znepokojuje, že francúzsky prezident podkopáva piliere Európskej únie a snaží sa zaviesť protekcionizmus, útokmi na jednotný trh a voľný pohyb osôb a služieb“, povedala Szydło pre stanicu TVP.

„Sú to znepokojujúce signály. Myslím, že nastal čas, aby niektorí z lídrov EÚ odpovedali na otázku, či je pre nich jednota skutočne dôležitá… alebo či chcú niektorí z týchto lídrov Európsku úniu rozdeliť.“

Pre Macrona je revízia Smernice o vyslaných pracovníkoch jedným z hlavných predvolebných sľubov. Očakáva sa, že na ňu bude tlačiť na summite 19.-20. októbra.

Podľa predstaviteľov niektorých bohatších krajín, ako Francúzsko, Nemecko či Rakúsko, umožňuje súčasné znenie smernice „sociálny dumping“ – obchádzanie sociálnych zákonov a pravidiel prijímajúcej krajiny.

Spravodajkyňa smernice o vyslaných pracovníkoch kritizuje Macrona

Krajiny strednej a východnej Európy, z ktorých mnoho tzv. vyslaných pracovníkov pochádza, sú však proti sprísňovaniu pravidiel. V snahe nájsť kompromis sa prezident Macron stretol s lídrami Českej republiky, Slovenka, Rumunska a Bulharska.

Najviac „vyslaných pracovníkov“ pochádza práve z Poľska. Varšava je v súčasnosti pod politickým tlakom EÚ – Komisia proti nej začala konanie pre poručovanie pravidiel právneho štátu.

Súčasná vláda odsúva Poľsko na okraj Európy, myslí si Macron

Minulý mesiac prezident Macron povedal, že Poľsko je „krajinou, ktorá sa rozhodla ísť proti európskym záujmom v mnohých oblastiach“. Riskuje, že sa v budúcnosti ocitne „na okraji“ EÚ.

V tom čase nazvala Szydło kritikou „arogantnou“. V utorok, 5. septembra, však naznačila možnosť kompromisu.

Mimovládne agentúry v Poľsku: Vláda nás špehuje

Reparácie za druhú svetovú vojnu

Poľská vláda pritvrdzuje smerom k Berlínu. V pondelok poľský minister zahraničných vecí vyhlásil, že by Poľsko a Nemecko mali začať vážne rokovať o reparáciách za škody, spôsobené okupáciou počas druhej svetovej vojny. Podľa jeho kolegu by mohlo ísť o približne bilión dolárov.

 

„Mali by sme si s Nemeckom sadnúť k vážnym rozhovorom a spoločne sa zamyslieť, ako sa postaviť k otázke“ reparácií, povedal Witold Waszczykowski pre varšavské rádio RFM.

„Ako sa vysporiadať s faktom, že nemecký útok (na Poľsko) v 1939 a nevyriešené povojnové otázky stále vrhajú tieň na poľsko-nemecké vzťahy?“

Podľa Waszczykowského Varšava pripravuje formálnu pozíciu k reparáciám. Nepovedal však, kedy ju plánuje zverejniť.

„Faktom je, že Poľsko bolo počas vojny zničené, boli tu spáchané hrozné zločiny, a nedostali sme za to žiadnu kompenzáciu“, povedal šéf poľskej diplomacie.

Poľský minister vnútra Mariusz Blaszczak v sobotu (2. septembra) povedal, že Varšava môže žiadať od Berlína bilión dolárov.

REKLAMA

REKLAMA