Pracovné trhy: kto otvorí, kto nie

Grécko spolu so Španielskom a Fínskom zrejme od mája 2006 otvoria svoje pracovné trhy pracovníkom z nových členských krajín. Francúzsko a Belgicko podľa poľského denníka Rzeczpospolita tiež plánujú zmiernenie obmedzení. Írsko má naopak východoeurópanov doslova „plné zuby“.

 

Pozadie

Grécko, Španielsko a Fínsko sa pravdepodobne pripoja k Veľkej Británii, Írsku a Švédsku, ktoré sa rozhodli po poslednom kole rozšírenia Únie v máji 2004 neuplatňovať žiadne prechodné obdobia voči pracovníkom z nových členských krajín.

Národné obmedzenia, limitujúce voľný pohyb pracovníkov z ôsmich z desiatich nových členských krajín EÚ v máji 2004 zaviedlo dvanásť z pätnástich pôvodných členských štátov Únie. Recipročné obmedzenia pre prílev pracovníkov opačným smerom následne uplatnili Maďarsko, Poľsko a Slovinsko.

Prechodné obdobia, ktoré mali platiť najprv na dva roky, budú prehodnotené, a členské štáty sa do mája 2006 musia rozhodnúť o ich zrušení alebo ponechaní v platnosti na ďalšie tri roky.

Otázky

Grécki diplomati v Bruseli odmietli potvrdiť alebo vyvrátiť správu, že Grécko plánuje zrušenie prechodných období pre prístup na svoj pracovný trh, no pre médiá uviedli, že pravdepodobnejším scenárom je skrátenie sedemročného prechodného obdobia, po ktorom budú obmedzenia v roku 2011 automaticky zrušené, alebo povolenie vybraným profesiám pracovať v Grécku.

Poľský denník Rzecpospolita cituje vyhlásenie nemenovaných účastníkov španielsko-gréckeho stretnutia z 23. januára vo Varšave, že Madrid pravdepodobne oficiálne oznámi svoje rozhodnutie o otvorení trhu práce pri návšteve poľského premiéra Kazimierza Marcinkiewicza v Španielsku v apríli 2006.

Väčšina poľských pracovníkov mieri podľa poľskej tlačovej agentúry PAP do Nemecka, v roku 2004 a prvej polovici 2005 bolo udelených 680 000 nemeckých pracovných povolení pre Poliakov.

Približne 170 000 Poliakov pracuje legálne vo Veľkej Británii, 70 000 v Írsku a 70 000 v Holandsku, 35 000 v Nórsku, 5 000 na Islande a niekoľko tisíc vo Švédsku. Nedávny prieskum v Írsku ukázal, že 78 percent čitateľov denníka Irish Times by najradšej vrátilo čas a zakázalo prístup východoeurópanov na svoj pracovný trh. Najlepším riešením by podľa nich bolo opätovné zavedenie pracovných povolení pre občanov z nových členských krajín, ktoré by obmedzilo ich prílev na írsky trh.

Hoci povolenie prístupu zahraničných pracovníkov na írsky trh práce posilnilo ekonomiku krajiny, prieskum ukázal, že väčšina Írov je presvedčená, že v dôsledku toho majú väčší problém sa zamestnať, a že pracovníci z nových členských krajín sú ochotní pracovať za menej peňazí a v horších podmienkach. Najpočetnejšou skupinou vysťahovalcov v Írsku sú Poliaci, ktorí tvoria až 3% populácie. V krajine pracuje aj približne 8 000 Slovákov.

Francúzsky a belgický veľvyslanec vo Varšave pre denník Rzecpospolita uviedli, že ich krajiny pravdepodobne úplne zrušia obmedzenia v máji 2009, no postupné uvoľňovanie začnú už máji 2006.

Nemecko a Rakúsko zrejme zatiaľ ponechajú prechodné obdobia v platnosti, podobne ako Portugalsko, Dánsko a Taliansko. Nečlenský štát EÚ Nórsko naopak možno v máji tohto roku pracovníkov z EÚ-10 na svoj trh pustí.

Pozície

Francúzsky vyslanec Pierre Mena vyhlásil, že pracovníci z nových členských krajín v reštauračnom, hotelovom, inštalatérskom a stavebnom sektore by tento rok mohli získať prístup do piatich regiónov na juhu Francúzska.

Zástupca Belgicka Bruno Neve de Mevergnies naznačil, že Brusel možno povolí vstup pracovníkov v stavebnom, oceliarskom a výskumnom sektore.

Hovorca poľskej ambasády v Aténach Slawomir Misiak pre denník Rzecpospolita uviedol: „Gréci signalizujú zrušenie obmedzení, no ako poznám ich mentalitu, rozhodnutie príde až na poslednú chvíľu.“

Nasledujúce kroky:

  • 1. máj 2006: členské štáty sa do tohto dátumu musia rozhodnúť, či prechodné obdobia zrušia, alebo ponechajú, v tom prípade sú povinné Komisii predložiť „oprávnené zdôvodnenie“ svojho rozhodnutia.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA