Rastie tlak na zrušenie prechodných období

Po tom, čo Španielsko, Portugalsko a Fínsko oznámili, že nepredĺžia tzv. prechodné obdobia, brániace vstupu pracovníkov z ôsmich stredoeurópskych krajín na svoje pracovné trhy, ozývajú sa hlasy, vyzývajúce Francúzsko a ostatné krajiny, aby tiež zrušili obmedzenia.

 

Krátka správa

Počas stretnutia s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom na konci zasadnutia Rady pre zamestnanosť maďarský prezident László Solyom vyzval Francúzsko k zrušeniu obmedzení pre prístup pracovníkov z Poľska, pobaltských krajín, Českej a Slovenskej republiky, Maďarska a Slovinska na svoj pracovný trh. „Hovorili sme o skutočnosti, že nové členské štáty nebudú akceptovať, aby sa s nimi zaobchádzalo ako s druhotriednymi členmi,“ vyhlásil maďarský prezident po stretnutí a dodal: „Nesúhlasíme s obmedzeniami voľného pohybu pracovných síl.“

Španielsko, Portugalsko a Fínsko na stretnutí oznámili, že po vypršaní prvej fázy prechodných obmedzení voľného pohybu pracovných síl 1. mája 2006 ich už nepredĺžia. Zatiaľ čo Komisia tento krok uvítala, ostatné členské štáty váhajú. Komisár pre zamestnanosť Vladimír Špidla uviedol: „Som šťastný, že 1. mája urobíme krok smerom k väčšej mobilite pracovníkov.“ Komisár vyzval EÚ-15, aby pri rozhodovaní o ďalšom osude prechodných období brala do úvahy správu Komisie o mobilite pracovníkov.

Hovorca francúzskeho prezidenta vyhlásil, že Francúzsko predstaví svoj stanovisko ešte pred uplynutím moratória 1. mája. Nemecko a Rakúsko sa jasne vyslovili za predĺženie prechodných období minimálne o ďalšie tri roky; Belgicko tak zrejme urobí tiež, no možno na kratšie obdobie. Ostatné krajiny, vrátane Dánska, Talianska, Holandska a Grécka sa zatiaľ nevyjadrili, no musia sa rozhodnúť do 1. mája 2006. Švédsko, Veľká Británia a Írsko sú jedinými pôvodnými členskými krajinami EÚ, ktorí umožnili neobmedzený prístup pracovníkov zo strednej Európy na svoje pracovné trhy ihneď po poslednom kole rozšírenia Únie v máji 2004.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA