Reforma francúzskeho trhu práce je „mŕtva“

Francúzsky premiér de Villepin vo verejnom prejave ráno 10. apríla oznámil stiahnutie kontroverzného návrhu CPE (contrat premiére embauche).

 

Krátka správa:

Stiahnutie prišlo po viac než desiatich týždňoch protestov, ktoré boli organizované študentskými združeniami a odbormi ak ktoré predstavovali najväčšiu krízu odvtedy, čo de Villepin prevzal premiérsky post v máji 2005. Je to vnímané ako porážka samotného de Villepina, ktorý tomuto projektu osobne veril.

Návrh zákona by umožnil ľahšie prepúšťanie pracovníkov vo veku pod 26 rokov, čo malo byť zmiernené ľahším prístupom k podpore v nezamestnanosti.

Rozhodnutie stiahnuť zákon bolo prijaté na stretnutí na vysokej úrovni v Elyzejskom paláci, ktorého sa zúčastnili prezident Jacques Chirac a premiér de Villepin, ako aj de Villepinov protikandidát v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, ministrov vnútra Nicolas Sarkozy a traja ďalší ministri vládnucej konzervatívnej strany UMP. Detaily boli vysvetlené prezidentom Chiracom v televíznom vysielaní večer 10. apríla.

V tlačovom vyhlásení, vydanom Elyzejským palácom, bolo napísané: „Po návrhu premiéra a vypočutí predsedov parlamentných skupín a lídrov väčšiny sa prezident rozhodol nahradiť článok 8 zákona o rovnosti príležitostí ustanovením v prospech ľahšieho vstupu na trh práce pre mladé osoby s ťažkosťami.“ Dominique Paillé, člen UMP dodal, že „článok 8 bude pravdepodobne prepracovaný tak, že nebude obsahovať viac zmienku o CPE.“

Stiahnutie ilustruje výzvy, pred ktorými stoja európske vlády pri pokuse implementovať radikálne reformy trhu práce, spojené s lisabonskou agendou EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA