Europoslanca za Jobbik obžalovali zo špionáže

Béla Kovács je obžalovaný zo špionáže proti inštitúciám Európskej únie, rozpočtového podvodu i falšovania úradných dokumentov.

Maďarská Ústredná vyšetrovacia hlavná prokuratúra (KNYF) obvinila poslanca Európskeho parlamentu za ultrapravicovú stranu Jobbik Bélu Kovácsa z rozpočtového podvodu a špionáže v inštitúciách Európskej únie. Informovala o tom v stredu agentúra MTI.

Podľa šéfa KNYF Imreho Keresztesa sa obžaloba týka špionáže proti inštitúciám Európskej únie, rozpočtového podvodu i falšovania úradných dokumentov. V tejto kauze sú obvinení ešte ďalší traja ľudia – všetci sa obhajujú na slobode.

Jobbik vyšetrujú pre zneužívanie európskych peňazí

Strata imunity za fiktívne zmluvy

Maďarské orgány činné v trestnom konaní podozrievajú Kovácsa z podvodu v rokoch 2012 a 2013, keď uzavrel dohodu s tromi praktikantmi. Tí však nerobili žiadnu prácu, dokonca v Bruseli nikdy ani neboli.

Podľa prokuratúry europoslanec fiktívnymi zmluvami ukrátil rozpočet Európskej únie o 27 tisíc eur. Kovácsa v tejto kauze zbavil Európsky parlament poslaneckej imunity 1. júna na základe žiadosti maďarského generálneho prokurátora Pétera Polta z vlaňajšieho septembra. O tejto kauze informoval maďarské orgány Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

Europoslanec z Fideszu: Západ potrebuje “zlých chlapcov”

Poslanci Európskeho parlamentu v súvislosti s podozrením zo špionáže schválili návrh na zbavenie imunity Kovácsa v roku 2015, avšak s podmienkou, že tohto politika nie je možné zadržať a obmedziť jeho poslaneckú činnosť nijakými donucovacími prostriedkami.

V kauze rozpočtového podvodu však už zbavenie imunity takúto podmienku neobsahuje. V zdôvodnení sa uvádza, že europoslanec za Jobbik nepredstúpil ani raz pred právny výbor Európskeho parlamentu, ktorý ho chcel v tejto záležitosti trikrát vypočuť.

Podozrenie zo spolupráce s Moskvou

Europoslanec čelí podozreniu, že sa pravidelne a v tajnosti stretával s ruskými diplomatmi v Bruseli a že každý mesiac navštevoval Moskvu. Kovács všetky obvinenia popiera a tvrdí, že stretnutia s diplomatmi boli súčasťou jeho práce europoslanca.

Maďarský generálny prokurátor v roku 2014 požiadal predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza, aby zbavil Kovácsa poslaneckej imunity pre podozrenie, že tento člen Jobbiku vykonával špionáž v inštitúciách Únie v prospech Ruskej federácie.

REKLAMA

REKLAMA