Kaczynski trvá na reforme súdnictva

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť trvá na reforme súdnictva. S ďalšími krokmi však počká na prezidenta, ktorý jej predchádzajúci návrh vetoval.

Predseda strany jaroslaw Kaczynski vo štvrtok re súkromnú televíziu TV Trwam označil prezidentovo veto voči zákonom, ktoré mali zmeniť fungovanie Najvyššieho súdu a Národnej súdnej rady za „veľmi vážnu chybu“. Chce s však zamerať na budúcnosť.

Poľský prezident vrátil kontroverzné zákony

„Reforma súdnictva musí byť radikálna, pretože čiastočná reforma nič nezmení“, vyhlásil Kaczynski v rozhovore pre ultra-katolícku televíziu.

Rozhodnutie prezidenta Andrzeja Dudu vetovať dva z troch zákonov, schválených parlamentom ovládaným stranou PiS, vládu prekvapilo. Prezident bol nominantom strany, a hoci z nej po menovaní do úradu vystúpil, bol doteraz jej podporovateľom a spojencom.

„Bola to chyba, veľmi vážna chyba“, vyhlásil Kaczynski. „Teraz musíme premýšľať, ako sa z toho dostať, čo urobiť, aby sa z toho stal len incident, na ktorý rýchlo zabudneme, a budeme pokračovať vpred.“

Vetované reformy by zvýšili kontrolu vlády nad súdnictvom, vrátane Najvyššieho súdu, a podľa Dudu by „neposilnili pocit spravodlivosti“. Proti návrhu reformy protestovali v nedávnych dňoch aj tisíce ľudí v poľských mestách, obavy vyjadrila EÚ i USA.

Prezident oznámil, že chce navrhnúť kompromisné znenie do dvoch mesiacov. O jeho detailoch však zatiaľ nehovoril.

Parlament môže prelomiť prezidentské veto trojpätinovou väčšinou. Tú však vláda PiS nemá.

Strana Právo a spravodlivosť sa snaží o zvýšenie kontroly nad súdnictvom, vrátane Ústavného súdu, už od nástupu k moci koncom roku 2015.

Komisia začína voči Poľsku právne konanie

Európska komisia voči Poľsku vedie konanie pre poručovanie pravidiel právneho štátu. To by teoreticky mohlo vyústiť až do toho, že Poľsko stratí hlasovacie práva v EÚ.

REKLAMA

REKLAMA