Taliani chcú posielať preč niektoré lode so zachránenými migrantmi

Dôvodom je frustrácia z neochoty členských štátov viac zdieľať prijímanie ľudí.

Cudzie lode vezúce migrantov zachránených v Stredozemnom mori bude Taliansko posielať preč od svojich brehov, ak ostatné krajiny Európskej únie nebudú súhlasiť s väčším prerozdeľovaním tejto záťaže.

Agentúra DPA v tomto zmysle cituje vysokopostavený zdroj z talianskej vlády.

Lode mimovládnych organizácií

Obmedzenie by sa malo týkať lodí riadených mimovládnymi organizáciami, ale – na rozdiel od prvotných informácií – sa nebude vzťahovať na plavidlá cudzích štátov operujúcich pod záštitou pohraničnej agentúry EÚ Frontex a v rámci námornej misie EÚ Eunavfor Med Sophia, dodal zdroj.

Ten istý zdroj zároveň uviedol, že vláda poslala talianskeho veľvyslanca pri EÚ Maurizia Massariho na stretnutie s komisárom EÚ pre migráciu Dimitrisom Avramopulosom, aby tento odkaz odovzdal. V odkaze sa uvádzalo, že “Taliansko čelí vážnej situácii a Európa nemôže odvracať pohľad”.

“Veľvyslanec upozornil, že úsilie Talianska je nadmerne veľké a ďaleko presahuje medzinárodné záväzky a za súčasných okolností je pre naše úrady ťažké povoľovať ďalšie vyloďovanie migrantov v našich prístavoch,” dodal taliansky diplomat podľa agentúry DPA.

Zatiaľ nie je jasné, či zákaz lodí zahraničných mimovládnych organizácií bude aj uzákonený. Môže postihnúť niekoľko nemeckých plavidiel, ktoré majú v prevádzke nemecké námorné záchranné charity, ako napríklad Jugend Rettet a Sea Watch.

Summit Talianov neuspokojil

Ostrý odkaz Ríma nasledoval po záchrane takmer 10.000 migrantov, a to len od víkendu, a po neúspechu talianskeho premiéra Paola Gentiloniho na minulotýždňovom summite EÚ, na ktorom sa mu nepodarilo presvedčiť partnerov, aby prijímali viac žiadateľov o azyl.

Odkaz prišiel aj po drvivej porážke vládnucej stredoľavej Demokratickej strany (PD) v nedeľných komunálnych voľbách, ktorú niekoľko komentátorov pripísalo nespokojnosti verejnosti s rastúcim počtom prisťahovalcov a s vládnymi návrhmi udeľovať občianstvo deťom cudzincov s trvalým pobytom.

EÚ sa v roku 2015 dohodla, že 160.000 uchádzačov o azyl by mali premiestniť z Grécka a Talianska do ostatných členských štátov únie, aby sa záťaž rovnomerne rozdelila. Do začiatku júna bolo však v skutočnosti premiestnených len približne 22.500 uchádzačov o azyl. Údaje zverejnila Európska komisia.

Aktualizované údaje talianskeho ministerstva vnútra ukázali, že od začiatku roka dorazilo na talianske pobrežie 76.873 migrantov, čo je 13-percentný nárast oproti roku 2016. Nových príchodzích bude podľa očakávania ešte viac pribúdať počas horúcich letných mesiacov.

2 Comments

  • Pomáhať ľudom v núdzi je určite humánna povinnosť každej krajiny ale nie som presvedčený, že do Európy sa darí dostať hlavne ľuďom v núdzi, analogická situácia bola u nás v rokoch 1948 a 1968 keď emigrovali prevažne ľudia , ktorí mali možno potenciál pomery v našej krajine zmeniť napriek diktatúre komunistov a následne ruskej okupácii. Kardinálna otázka podľa mňa znie, kto má v ktorejkoľvek krajine, kde vypukne vojna alebo ju ovládne tyranský diktátor bojovať, chrániť svoje rodiny a nastoliť poriadok, ak všetci schopní ľudia,hlavne bojaschopní muži poutekajú do krajín, kde je mier. Zahraničná intervencia je vždy obrovský problém!

  • Už je neskoro , teraz to bude vyzerať nehumánne. Keby to robili od prvého dňa ; ako španieli ; našli by pochopenie vo svete .

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA