Balkán: EÚ nesmie váhať

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn varuje, že ak má stratégia EÚ pre ľudový zmier a demokraciu v regióne Západného Balkánu uspieť, Únia nesmie váhať a musí dodržať svoje sľuby, týkajúce sa rozširovania.

 

Krátka správa

Vstup krajín Západného Balkánu do EÚ bude rovnako ako všetky ostatné prístupové procesy závisieť od jasne definovaných podmienok, ktoré budú musieť splniť pred každým krokom, ktorý ich priblíži k EÚ. Uviedol to komisár pre rozširovanie Olli Rehn v článku, uverejnenom v denníku Financial Times 2. apríla 2006.

Bez toho, aby niekoho konkrétne menoval, Rehn vystúpil proti politikom typu bavorského kancelára Edmunda Stoibera, ktorí nedávno zintenzívnili svoje argumenty o „obmedzenej absorpčnej kapacite“ EÚ.

Olli Rehn pripomenul, že „krajiny musia mať istotu, že majú reálnu šancu vstúpiť do EÚ – hoci aj o mnoho rokov – aby reformistickí lídri mali možnosť presvedčiť verejnosť, že stojí za to vyvinúť nesmierne úsilie pre splnenie podmienok EÚ. Krajiny si neudržia reformné smerovanie, ak bude EÚ váhať vo svojich záväzkoch.“

Rehn zdôraznil, že región má teraz reálnu šancu prekonať vojnové dedičstvo: „Tento rok je najhorší možný čas pre váhavosť EÚ, čo sa týka jej záväzkov budúceho rozširovania -ako naznačili niektorí politici a komentátori”.

Vo svojom prejave k Výboru EP pre zahraničné záležitosti o kandidatúre Bulharska a Rumunska 3. apríla 2006 Rehn uviedol, že obe krajiny stále môžu dosiahnuť plánovaný dátum vstupu v roku 2007-2008, no musia vyvinúť viac úsilia v oblasti „reformy súdnictva a boja proti korupcii a kriminalite.”

 

 

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA