Bosna uviazla na mŕtvom bode, varuje EÚ

Zástupcovia Komisie a Predsedncítva EÚ adresovali politikom Bosny a Herzegoviny ostré varovanie. Absolútna neochota lídrov troch etník viesť konštruktívny dialóg už prekročila prah tolerancie Buselu.

Jean-Pierre Jouyet, francúzsky štátny tajomník pre záležitosti EÚ, je sklamaný z toho, akým smerom sa uberá Bosna a Herzegovina od podpisu Stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) v júni tohto roku. Povedal to včera na pôde Európskeho parlamentu. Podpis dokumentu mal naštartovať krajinu v prístupovom procese a povzbudiť ju k ďalším reformám. Komisia tiež nedávno začala so Sarajevom dialóg, ktorý má viesť k uvoľneniu vízového režimu pri cestovaní občanov Bosny a Herzegoviny do EÚ.

V komunálnych voľbách, ktoré sa konali tento mesiac opäť presvedčivo zvíťazili nacionalistické strany, čo v EÚ vzbudilo obavy.

“Nechcem počuť, že medzi politickými predstavieteľmi sú rozpory. Verejná mienka v Bosne na 80 % očakáva, že krajina sa bude približovať k EÚ. Na čo teda čakajú politici, kým začnú reagovať na legitímne želania ľudí v Bosne?”, pýta sa Jouyet.

Komisár pre rozšírenie Olli Rehn to vidí podobne. Od podpisu SAA národný konsenzus podľa jeho slov “skolaboval” a reformy sa zastavili, vrátane tých v oblasti štátneho usporiadnia a reformy inštitucionálneho poriadku.

„Nacionalistická rétorikla v komunálnych voľbách bola jedným z faktorov pri zhoršovaní situácie, politické problémy krajiny ale siahajú oveľa hlbšie”, povedal komisár. “Absencia spoločnej vízie budúcnosti krajiny medzi jej lídrami, ako aj  absencia konsenzu o reformách súvisiach s približovaním sa k EÚ veľmi podkopávajú európske vyhliadky. Je mi ľúto, že vo väčšine politických otázok existujú otvorené nezhody. Chýba akýkoľvek zmysel pre akútnosť alebo zmysel pre zodpovednosť pri prekonávaní politického patu.”

Vývoj v Bosne trápi aj europoslancov. Holandský liberál Jules Maaten konštatoval, že keď nedávno navštívil Bosnu, tamojší politici tvrdili, že všetky problémy majú vonkajšiu príčinu a preto tiež očakávajú, že všetky riešenia prídu zvonku. 

“Zodpovední politici v Sarajeve a v entitách musia vedieť, že Bosna a Herzegovina sa može stať členom Európskej únie len ako jeden štát”, povedala nemecká spravodajkyňa Doris Pack (EPP-ED).

Pred rizikom rozpadu štátu a kolapsu daytonského mierového systému varovali nedávno bývalý americký minister zahraničia Richard Holbrook a Paddy Ashdown, ktorý bol predchodcom Miroslava Lajčáka na poste vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne. Situácia, kedy sa Spojené štáty sústredia na iné časti sveta a EÚ nevie nájsť správne páky, vytvárajú živnú pôdu pre eskalovanie politickej krízy v Bosne, tvrdia podľa denníka Dnevni Avaz bývalí vyslanci.

Európska komisia 5. novembra zverejní pravidelnú správu o pokroku všetkých kandidátskych a potenciálne kandidátskych krajín na členstvo v EÚ. Podľa zdrojov EurActiv-u bude správa o Bosne a Herzegovine mimoriadne kritická.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA