Británia sa asi Rumunom a Bulharom neotvorí

Britský minister vnútra Charles Clarke naznačil, že Británia možno neotvorí svoj trh práce bulharským a rumunským pracovníkom po plánovanom vstupe oboch krajín do EÚ v roku 2007.

 

Krátka správa

Počas minulotýždňovej návštevy Bulharska a Rumunska britský minister vyjadril plnú podporu vstupu oboch krajín do EÚ a ocenil pozitívny prínos migrujúcich pracovníkov zo strednej a východnej Európy britskej ekonomike. „Sme presvedčení, že to pomohlo nášmu hospodárstvu, a najmä niektorým sektorom na pracovnom trhu,“ vyhlásil minister podľa denníka Financial Times. „Nie je však pravda, že to, čo sme urobili [pre osem nových členských krajín], sa automaticky stane aj v prípade Rumunska a Bulharska,“ dodal.

Británia je -spolu s Írskom a Švédskom – jednou z troch „starých“ členských krajín EÚ, ktoré v roku 2004 umožnili voľný prístup pracovníkov z ôsmich stredo- a východoeurópskych nových členských krajín EÚ na svoje pracovné trhy. Ostatné západoeurópske vlády sa rozhodli uplatniť prechodné obmedzenia, ktoré by v prípade Nemecka a Rakúska mohli platiť až do roku 2011.

Španielsko, Fínsko a Portugalsko oznámili, že od 1. mája 2006 obmedzenia zrušia, a zrušenie navrhla i holandská vláda, hoci sa zatiaľ nevie, či návrh získa podporu parlamentu krajiny.

Európska komisia nedávno vyzvala „staré“ členské štáty, aby svoje národné bariéry zrušili, s tvrdením, že rozšírenie neviedlo k neprimeranému prílivu nových pracovníkov či nárastu nezamestnanosti medzi domácimi v EÚ-15.

V podobnom duchu sa v správe, prijatej 5. apríla 2006, vyjadril aj Európsky parlament. Správa argumentuje tým, že pracovná migrácia z nových členských krajín Únie „zlepšuje priemyselnú konkurencieschopnosť, redukuje prácu „načierno“, pomáha zvyšovať úroveň hospodárskeho rastu a vytvárať nové pracovné miesta, a zvyšuje daňové výnosy do rozpočtov hostiteľských krajín. Konečné rozhodnutie o tom, trhy ktorých krajín sa otvoria a ktoré zostanú uzavreté, musí padnúť do 30. apríla 2006.

Diskusia o možnom otvorení pracovných trhov sa však týkala výlučne pracovníkov z ôsmich nových členských krajín EÚ zo strednej a východnej Európy, a nie Bulharska a Rumunska.

Český minister práce Zdeněk Škromach naznačil, že Praha možno zavedie obmedzenia voči Sofii a Bukurešti, ak „staré“ členské štáty ponechajú v platnosti svoje bariéry voči EÚ-8. Na rozhodnutie Británie a Írska by mohlo byť následkom nedávnych prieskumov, ktoré ukázali negatívny postoj verejnosti k tejto otázke.

Prieskum britského think tanku Migration Watch z apríla 2006 totiž ukázal, že približne 76% respondentov by súhlasilo so stanovením maximálneho počtu migrantov, ktoré môžu ročne prísť pracovať do Británie. Aj podľa januárového prieskumu denníka Irish Times by 78% respondentov uvítalo opätovné zavedenie pracovných povolení pre pracovníkov z nových členských krajín EÚ.

Veľká Británia a Írsko zaznamenali najvyšší príliv ekonomických migrantov zo strednej a východnej Európy, pričom podľa odhadov britskej vlády v krajine v roku 2005 našlo prácu približne 300 000 občanov nových členských krajín Únie, ktorí prispeli do štátneho rozpočtu 715 miliónmi eur.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA