Bude del Ponte sama poľovať na vojnových zločincov?

Hlavná žalobkyňa Haagskeho tribunálu pre bývalú Juhosláviu Carla del Ponte sa dožaduje väčších právomocí a zdrojov na dolapenie najžiadanejších vojnových zločincov.

 

Krátka správa

Carla del Ponte kritizovala v prejave na pôde Bezpečnostnej rady OSN (7. júna) nedostatok politickej vôle na nájdenie a zatknutie hlavných podozrivých z vojnových zločinov – Ratka Mladiča a Radovana Karadžiča. Tí sú obvinení zo spáchania vojnových zločinov počas trvania vojny v Bosne v rokoch (1992-1995), vrátane masakru moslimských civilistov v Srebrenici.

Hlavná žalobkyňa vyjadrila rozčarovanie z celej situácie. Srbsko by podľa jej slov malo robiť viac pre dolapenie Mladiča, zatiaľ čo na Karadžičovom zatknutí by mal Belehrad spolupracovať s bosenskou Republikou srbskou, s NARO a EUFORom. „Keďže nikto iný neprejavil politickú vôľu nájsť a zatknúť Mladiča a Karadžiča, nemám inú možnosť ako žiadať od [Bezpečnostnej] rady viac právomocí na zatknutie podozrivých, nech už sa nachádzajú kdekoľvek, a vyčlenenie zodpovedajúcich prostriedkov pre môj úrad, aby to mohol urobiť“, povedala del Ponte.

Del Ponte vyhlásila, že od úspechu dolapenia týchto vojnových zločincov závisí budúcnosť medzinárodnej spravodlivosti. Beztrestnosť pre týchto ľudí by podľa jej slov uštedrila facku nielen Tribunálu, ale najmä spravodlivosti.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA