Bude Istanbul európskym mestom kultúry?

Výberová komisia pre Európske mesto kultúry roka 2010 navrhla, aby sa o tento titul podelili nemecký Essen, maďarský Pécs a turecký Istanbul.

 

Krátka správa

Výberová komisia, hodnotiaca uchádzačov o titul Európskeho mesta kultúry 2010, sa rozhodla odporučiť ako jedného z kandidátov Istanbul. Turecké mesto by sa o túto podelilo s dvoma ďalšími mestami, nemeckým Essenom a maďarským Pécsom.

Predseda komisie Sir Jeremy Isaacs uviedol, že žiadosť Istanbulu, zdôrazňujúca poskytovanie kultúrnych kontaktov na európskej úrovni, urobila na porotu „veľký dojem“. Žiadosť Istanbulu, ktorú podala skupina mimovládnych organizácií, je považovaná za „modernú, inovatívnu a progresívnu“, vyhlásil Sir Isaacs.

Na otázku o účele a pridanej hodnote konceptu Európskeho hlavného mesta kultúry vo všeobecnosti Sir Isaacs vysvetlil, že úlohou Európskeho hlavného mesta kultúry je „vyzývať Európanov, aby objavovali slávu, zaujímavosti a kultúru rôznych častí Európy“.

Rada rozhodne o odporúčaniach výberovej komisie v druhej polovici roka 2006. Istanbul by nebol prvým mestom nečlenskej krajiny EÚ, ktoré by sa pýšilo týmto titulom. Napríklad rumunské mesto Sibiu sa bude v roku 2007 deliť o tento titul s Luxemburgom a nórskym mestom Stavanger s britským Liverpoolom v roku 2008.

Pri výbere Európskeho hlavného mesta kultúry funguje rotačný systém, podľa ktorého sa vybrané mestá všetkých členských štátov počas 15 rokov vystriedajú. Každý členský štát by mal najneskôr štyri roky pred svojou kandidatúrou navrhnúť jedno alebo viac miest. Slovensko bude žiť európskou kultúrou spolu s Francúzskom v roku 2013.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA