Bude mať Rumunsko komisárku?

Dátum vstupu Rumunska do EÚ ešte nie je jasný, no v krajine to už bzučí špekuláciami o tom, kto bude prvým zástupcom Rumunska v Európskej komisii. Podľa zasvätených to bude žena.

 

Krátka správa

Po svojom vstupe do EÚ Rumunsko i Bulharsko vymenujú európskych komisárov, ktorí sa zaradia do v súčasnosti 25-členného kolégia. Mandát týchto nových komisárov vyprší v roku 2009.

Zdroje z Bruselu naznačujú, že minimálne jeden z dvoch komisárov bude žena. Keďže Rumunsko bude siedmym „najťažším“ členským štátom (čo sa týka počtu vážených hlasov v Rade a zastúpenia v Európskom parlamente), výsledkom by mohlo byť významné portfólio pre ženu – komisárku.

V rumunskej vláde sú iba tri ženy, zatiaľ čo Bulharsko má ženu na poste ministerky pre európske záležitosti.

Rumunská ministerka spravodlivosti Monica Macovei je v Bruseli veľmi rešpektovaná, no analytici upozorňujú na to, že nie je členkou žiadnej politickej strany. Najhorúcejšou kandidátkou na post komisárky je ministerka európskej integrácie Anca Boagiu, aj vďaka silnej podpore Demokratickej strany a prezidenta Traiana Basescu.

Ministerka Boagiu však vo vyjadrení pre EurActiv.ro popiera akékoľvek diskusie o tejto otázke: „Nie sú a ani neboli žiadne diskusie o tejto otázke. Budeme o tom hovoriť, až príde čas.“

Vedúci Delegácie Európskej komisie v Rumunsku Jonathan Scheele sa nechcel vyjadrovať k veciam, ktoré podľa neho zatiaľ nie sú dôležité. Hoci pripustil, že má „určitú predstavu“ o budúcom zástupcovi/zástupkyni Rumunska v Komisii, Scheele uviedol: „ Najprv si musíme byť istí dátumom vstupu. Som presvedčený, že pán Barroso to potom prediskutuje s rumunskými predstaviteľmi, a niekedy na jeseň budú navrhnutí kandidáti a pán Barroso si vyberie.“

Európska komisia vo svojej hodnotiacej správe 16. mája uviedla, že Rumunsko a Bulharsko by mohli vstúpiť do EÚ v plánovanom termíne 1. januára 2007 za predpokladu, že splnia spolu desať špecifických reformných požiadaviek. Konečné odporúčanie o dátume vstupu Komisia vydá v októbri.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA