Budeme mať nové pasy

Ministerstvo vnútra včera podpísalo zmluvu so spoločnosťou Hewlett Packard, ktorá pre Slovensko bude vyrábať nové pasy vyhovujúce normám EÚ.

Krátka správa:

Nové pasy budú obsahovať dva biometrické údaje – mapu tváre a odtlačky dvoch prstov majiteľa pasu. Celkové náklady spojené s ich výrobou, dodaním a vydávaním by nemali prevýšiť 1,2 mld. Sk. Ministerstvo vnútra počíta so začiatkom ich vydávania v druhej polovici tohto roku.

Podľa včerajšej správy Európskej komisie, ktorá hodnotila úroveň inovácií v jednotlivých členských krajinách EÚ, sa Slovensko ocitlo medzi krajinami s jej najnižšou hodnotou. Môžu za to najmä slabé výsledky v oblasti intelektuálneho vlastníctva, broadband penetrácie a nízka úroveň podnikateľských výdavkov na výskum a vývoj.

Banskobystrický samosprávny kraj stratí svoj nárok na čerpanie zo štrukturálnych fondov EÚ vo výške 93 mil. Sk kvôli nevhodne zvolenému miesto pre Centrum na podporu inovačného rozvoja pre strojársky a drevospracujúci priemysel vo Zvolene.

V rámci včerajšieho zasadnutia ministrov práce a sociálnych vecí EÚ sa deväť z nich dohodlo na Deklarácii za “sociálnejšiu Európu”. Väčšina ministrov však túto iniciatívu odmietla.

Podľa európskej štúdie zverejnenej včera bude Európe trvať ešte minimálne dva roky, kým bude schopná efektívne čeliť prípadnému vypuknutiu pandémie chrípky.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA