Budúcnosť Kosova: Začiatok rokovaní nesmie ohroziť boj o nástupcu

Po tragickom úmrtí Ibrahima Rugovu nemecká konzervatívna europoslankyňa Doris Pack vyzvala k vecnému a pokojnému hľadaniu riešenia otázky, kto nahradí kosovského prezidenta.

 

Krátka správa

Predsedníčka Delegácie Európskeho parlamentu pre juhovýchodnú Európu, nemecká europoslankyňa Doris Pack (EĽS-ED) uviedla: „Ibrahim Rugova mi bol veľmi blízky. Jeho smrť ma zasiahla rovnako hlboko, ako ľudí v celom kosovskom regióne. Je tragické, že prezident Rugova zomrel tesne pred začatím rokovaní o nezávislosti Kosova. Vo svetle odkazu Ibrahima Rugovu, ktorý vždy vyzýval k mierovému riešeniu Kosovského konfliktu, sú všetci aktéri by mali urobiť všetko, čo bude v ich silách, aby začiatok rokovaní nebol ohrozený.“

Doris Pack vyzvala všetky politické sily v Kosove, aby zachovali pokoj a rozhodli o nástupcovi prezidenta, a ak to nebude hneď možné, aby sa dohodli na stratégii rokovaní. „Riešenie, o nájdenie ktorého sa medzinárodné spoločenstvo usiluje, je jedinečnou príležitosťou pre mier v regióne. Nemala by byť obetovaná osobným či vecným rozdielom,“ vyhlásila europoslankyňa.

Podľa jej názoru je jasné, že Rugova za sebou zanechal vákuum, ktoré bude ťažké zaplniť. „Politické sily sa musia snažiť o nájdenie mierového riešenia so Srbskom, vrátane srbskej menšiny v Kosove. Medzinárodné spoločenstvo musí toto úsilie plne podporiť. Výsledok rokovaní musí byť budúcnosť pre Srbsko a Kosovo v Európskej únii,“ dodala Pack.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA