Bulharské sestričky možno čoskoro pustia

Líbya naznačila, že prehodnotí tresty smrti pre bulharské sestričky obvinené z úmyselného nakazenia vyše 400 detí smrteľným vírusom HIV.

Krátka správa: 

Syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa zaručil, že päť odsúdených zdravotníčok a palestínskeho lekára nepopravia. Tí sú väznení už osem rokov, a to aj napriek medzinárodnej kritike procesu a dôkazom, že epidémia v nemocnici prepukla už pred ich príchodom.

Saif al-Islám uviedol: „Popravy nebudú, Líbya nie je Irak. Dúfam, že sa čoskoro dočkáme šťastného konca. Môj otec je taktiež proti popravám.  Dodal: „Prípad nabral zlý smer už od samého začiatku. Došlo k mnohým manipuláciám v pôvodnej dokumentácii. Preto by sme mali hľadať kompromis.”

Al-Islám žiada výmenou za ich prepustenie odškodnenie líbyjských rodín, ktorých deti sa nakazili vírusom HIV, a to vo výške 10 miliónov eur za každé dieťa.

„Navrhli sme riešenie pre všetky strany: rodičov, líbyjskú vládu, bulharskú stranu a Európsku úniu. Ide o seriózne odškodnenie,“ vyhlásil.

Sajf Islám súčasne vyzval, aby líbyjského dôstojníka Abdala Basata Alího Midžraního, ktorý bol v Británii odsúdený na doživotie za spáchanie atentátu na lietadlo americkej spoločnosti PanAm, pri ktorom zahynulo 270 ľudí, vydali do vlasti.

„Tak, ako vy máte mať právo žiadať návrat zdravotníčok, my máme právo naliehať na návrat Midžrahího,“ vyhlásil.

Štátny tajomník bulharského ministerstva zahraničných Feim Chaushev uviedol, že finančná podpora bude poskytnutá z fondu, ktorý bol založený na pomoc poškodeným rodinám. Odmieta však kompenzáciu, pretože tá by znamenala priznanie viny.

Stály zástupca Komisie v Bulharsku, Michael Humphreys, je  presvedčený, že sa problém vyrieši. Uviedol: „Veríme, že kauza bulharským sestričiek sa vyrieši v ich prospech.“

Europoslanec Miroslav Mikolášik (EPP-ED) vyzval ešte podľa agentúry TASR 18. januára Komisiu a Nemecké predsedníctvo aby využili všetky spôsoby a vyvinuli politický a ekonomický tlak na Kaddáfiho s cieľom dosiahnuť prepustenie sestričiek a lekára. “Politické ustupovanie Kaddáfimu a jeho autoritárskej politike by bolo vážnou až fatálnou politickou chybou. Akceptovanie politikov s teroristickou minulosťou, ba dokonca kolaborovanie s nimi je nemorálne a môže priniesť nečitateľnosť princípov, na ktorých Európa stojí – a tými sú pravda, právo zákona, ľudské práva a rešpektovanie ľudskej dôstojnosti.“

Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová poslala v decembri 2006 list líbyjskému ministrovi pre európske záležitosti. Žiadala v ňom prehodnotenie a anulovanie rozsudku trestu smrti a také riešenie prípadu , ktoré by sa opieralo o humanitárne princípy.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA