Bulharsko: Neponižujte nás!

Komisia možno odloží svoje rozhodnutie o dátume, kedy by sa Bulharsko a Rumunsko mali stať členskými štátmi EÚ. Sofia varuje, že by to mohlo mať dvojnásobne negatívny dopad.

 

Krátka správa

Komisia by o päť dní mala zverejniť svoje odporúčania o dátume vstupu Bulharska a Rumunska do EÚ. Minister zahraničných vecí Bulharska Ivaylo Kalfin 10. mája varoval, že hroziace odloženie rozhodnutia by malo negatívny dopad na vnútornú i zahraničnú politiku jeho krajiny.

Kalfinovo varovanie prišlo po výzve bulharského premiéra Sergeja Staniševa, aby EÚ neodkladala vstup jeho krajiny do Únie, naplánovaný na 1. januára 2007. Uviedol, že „odloženie by bolo vnímané ako odmietnutie,“ a „bola by to chyba. Nie sme druhotriednymi občanmi Európy. Nepokúšajte sa nás ponížiť.“

Predseda Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen pred niekoľkými dňami povedal v Európskom parlamente, že „Bulharsko sa nesmie stať obeťou pravicového odporu voči rozširovaniu.“

Sofia pod tlakom EÚ, aby zvýšila boj proti organizovanému zločinu a korupcii, pred niekoľkými dňami kvôli obvineniam z podplácania zatkla vysokého úradníka, zodpovedného za nakladanie s eurofondmi, a Stanišev vyhlásil, že „budeme naďalej vznášať obvinenia a stále zlepšovať reformy“. Predstavitelia Komisie však tvrdia, že Bulharsku sa nepodarilo úspešne stíhať ani jedného z aktérov 173 údajných pokusov o nájomnú vraždu od roku 1992.

Podľa zdrojov, blízkych Bruselu, by mala Komisia v plánovanej správe 16. mája buď potvrdiť dátum vstupu 1. mája 2007, alebo ho o rok odložiť. Rovnako pravdepodobný je však aj tretí scenár, podľa ktorého Komisia „vyjadrí svoju vôľu“ vidieť Bulharsko a Rumunsko vstupovať do Únie v roku 2007, no jej „kvalifikované áno“ budú sprevádzať nejaké podmienky.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA