Bulharsko nervózne reformuje, aby vstúpilo v 2007

Bulharsko vyhnalo do najvyšších obrátok legislatívnu reformu, pretože v Sofii stúpa nervozita, že krajina by mohla zmeškať plánovaný dátum vstupu - 1. január 2007. Podľa komisára pre rozširovanie Olliho Rehna sa prípravy krajiny na vstup nachádzajú v „kritickej fáze“, no Komisia mu vo svojej májovej správe zrejme dá zelenú.

Krátka správa

Európska komisia vo svojej hodnotiacej správe o pokroku Rumunska a Bulharska, ktorú vydá v máji 2006, podľa denníka Die Welt odporučí vstup oboch krajín 1. januára 2007. Komisia zároveň vyzve obe krajiny, aby pokračovali v reformách, aby boli po vstupe schopné čerpať finančnú pomoc EÚ.

Jednotlivé členské štáty ako aj aktuálny predseda EÚ – rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel – už deklarovali svoju pripravenosť začať ratifikačný proces, len čo bude publikovaná správa Komisie. Konečné rozhodnutie o dátume vstupu oboch krajín prijmú lídri EÚ pravdepodobne na júnovom summite EÚ.

Bulharsko i Rumunsko podpísali prístupovú zmluvu s EÚ 25. apríla 2005 s predpokladaným dátumom získania plného členstva 1. januára 2007. Ich vstup však môže byť podľa tzv. ochrannej klauzuly odložený o rok v prípade nesplnenia požiadaviek EÚ či spomalenia tempa reforiem. Aby prístupové zmluvy vstúpili do platnosti, musí ich ratifikovať všetkých 25 členských štátov EÚ. Prvým členským štátom Únie, ktorý tak urobil, sa 21. júna 2005 stalo Slovensko.

Bulharsko si dokonca najalo konzultačnú firmu, ktorá by mala identifikovať kľúčových mienkotvorcov a rozhodovateľov v štyroch krajinách EÚ, ktoré sú vnímané ako „problematické“ pre ratifikačný proces (Nemecko, Francúzsko, Holandsko a Dánsko) a presvedčiť ich, že dátum vstupu v roku 2007 by mal byť dodržaný a ratifikácia urýchlená.

Eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn vo svojej správe zhodnotil, či súbor siedmich ústavných zmien, prijatých posledný marcový týždeň, stačí na splnenie požiadaviek Európskej únie. Bulharsko sa podľa neho nachádza v „kritickej fáze“ príprav na členstvo v EÚ. „Predbežné hodnotenie“ pripravenosti Bulharska a Rumunska na členstvo v EÚ v plánovanom termíne 1. januára 2007 komisár predstaví vo večerných hodinách 3. apríla 2006 v parlamentom Výbore pre zahraničné záležitosti.

Líder Socialistickej skupiny v Európskom parlamente (SES) Martin Schulz podľa denníka Financial Times uviedol, že odloženie vstupu Bulharska a Rumunska do EÚ by v oboch krajinách rozpútalo vlnu nacionalizmu a populizmu. „V oboch krajinách pôsobia ultranacionalisti, fašisti i bývalí komunisti,“ vyhlásil europoslanec.

Francúzsky prezident Jacques Chirac minulý mesiac vyhlásil, že očakáva, že Komisia nenavrhne odloženie vstupu: „Francúzsko od Komisie očakáva rozhodnutie, ktoré podľa nás bude pozitívne,“ povedal Chirac novinárom. „Potom môže začať ratifikačný proces vo francúzskom parlamente,“ dodal.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA