Busek: Balkán bude možno treba prijať ako blok

Aby sa zabránilo vzájomnému vetovaniu prístupového procesu ako sme toho svedkami v prípade Slovinska a Chorvátska, budú možno musieť krajiny západného Balkánu vstúpiť do EÚ ako blok. Pre Der Standard to povedal poradca českého predsedníctva pre juhovýchodnú Európu Erhard Busek.

Slovinsko je odhodlané naďalej blokovať prístupové rozhovory s Chorvátskom v niekoľkých kapitolách kvôli bilaterálnym územným sporom. Ako vyhlásil slovinský premiér Borut Pahor, ak by teraz nezablokovali rozhovory s Chorvátskom, celá záležitosť by v Slovinsku mohla skončiť referendom. V Slovinsku je možné už so 40 000 podpismi občanov žiadať referendum, na čo sú nacionalisti v malej alpskej krajine pripravení.

Ľubľana sa sporí zo Záhrebom o hranicu na štyroch rôznych miestach, na pobreží aj vo vnútrozemí. Premiér Ivo Sanader vyhlásil, že je pripravený na dialóg so Slovinskom, ale vydierať sa nenechá. Podľa chorvátskeho prezidenta Stipe Mesiča je tvrdohlavé Slovinsko problémom Bruselu a nie Chorvátska.

Spravodajca Európskeho parlamentu k pokroku Chorvátska Hannes Swoboda, povedal, to čoho sa Chorváti najviac boja, že so slovinským vetom je takmer nemožné dodržať cieľový dátum ukončenia rokovaní – koniec roka 2009. Povedal to pre televíziu ORF. 

V rozhovore pre rakúsky denník Der Standard, bývalý korrdinátor Paktu stability pre juhovýchodnú Európu, Erhard Busek tvrdí, že dôsledkom tohto typu sporov medzi krajinami môže byť, že jediným schodným riešením bude prijať krajiny západného Balkánu do EÚ ako blok. Takýto postup by totiž eliminoval to, že „Slovinci blokujú Chorvátov, Chorváti blokujú Srbov atď…“ Zároveň ale dodal, že nie je priaznivcom takéhoto riešenia, nevylučuje však možnosť, že nič iné EÚ nezostane.

Busek, ktorý je poradcom českého predsedníctva pre región západného Balkánu tiež pre Der Standard vyslovil prekvapenie nad menovaním Dmitrija Rupela, ministra zahraničia v bývalej vláde Janeza Janšu, za zahraničnopolitického poradcu premiéra Pahora. Narážal tak na kritiku, ktorá zaznieva, že počas svojho pôsobenia na ministerstve zahraničia a ako predseda Rady počas slovinského predsedníctva EÚ, Rupel vzťahy s Chorvátskom zanedbával.

Rakúsky politik, niekdajší šéf ÖVP Erhard Busek, bol špeciálnym koordinátorom Paktu stability pre juhovýchodnú Európu od roku 2002 júna 2008, keď Pakt prestal existovať. Okrem akademických aktivít dnes pôsobí aj ako predseda Inštitútu pre podunajský priestor a strednú Európu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA