Chorváti chcú byť v EÚ do roku 2010

Ivo Sanader, staronový chorvátsky premiér, bude pravdepodobne tým, kto dovedie Chorvátsko do EÚ. Parlament podporil novú koaličnú vládu.

Krátka správa

Ivo Sanader bude už druhý krát stáť na čele chorvátskej vlády. Poslancom v chorvátskom parlamente v sobotu povedal, že hlavnými prioritami novej vlády bude hospodársky rozvoj a európska integrácia. „Vstupujeme do obdobia, kedy Chorvátsko vedené touto vládou dosiahne svoje hlavné strategické ciele“, citovala Sanadera BBC. Vyhlásil, že jeho vláda sa bude snažiť o urýchlenie rokovaní s EÚ, splnenie všetkých požiadaviek a prijatie európskej legislatívy. Sanadera podporilo 82 poslancov z 153 členného parlamentu, 62 hlasovalo proti.

Chorvátsky parlament vyslovil dôveru novovytvorenej Sanaderovej vláde. Jeho strana – Chorvátska demokratická únia (HZD) vyhrala parlamentné voľby, ktoré sa konali 25. novembra minulého roka. Nezískala väčšinu kresiel, musela preto rokovať s menšími stranami o zostavení koaličnej vlády. Sociálni demokrati, ktorí skončili ako druhí, tiež viedli rokovania o zostavení vlády, tie sa však skončili neúspechom. Počas volieb išlo o pomerne tesný súboj, do poslednej chvíle sa čakalo na výsledky hlasov od Chorvátov žijúcich v diaspóre, najmä v susednej Bosne a Herzegovine. Tamojší Chorváti majú početné politické práva vo vzťahu k materskému štátu.

Vládnu koalíciu dnes tvorí päť strán vrátane Srbskej demokratickej strany. Jej predstaviteľ Slobodan Uzelac sa stal vicepremiérom pre hospodársky rozvoj, rekonštrukciu a návrat utečencov. Je to prvý krát od rozpadu Juhoslávie, čo politik srbského pôvodu zastáva v Chorvátsku tak vysokú pozíciu. Ochrana práv etnických Srbov, ktorých je v krajine aktuálne 5 %, je jednou zo základných podmienok pre prijatie Chorvátska do EÚ.

Chorvátsko sa stalo kandidátskou krajinou v roku 2005. V Únii by chcelo byť najneskôr v roku 2010. Okrem toho očakáva Chorvátsko tento rok aj pozvánku do NATO.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA