Chorvátsko do EÚ nevstúpi pred rokom 2013

Záhreb bude čakať na vstup do EÚ až do roku 2013 alebo 2014, tvrdí parlamentný spravodajca Hannes Swoboda.

Podľa očakávaní by mal Záhreb ukončiť prístupové rokovania už v júni tohto roka. Napriek tomu bude ale ratifikačný proces prístupovej zmluvy v členských štátoch trvať aspoň do konca roka 2012. To by zase znamenalo, že k samotnému vstupu môže dôjsť  koncom roka 2013. Takýto scenár predpokladá europoslanec Hannes Swoboda  (S&D) z Rakúska.

Vyjadril sa tak vo výbore EP pre zahraničné veci, ktorý v uplynulú stredu prijal uznesenie konštatujúce, že rokovania môžu byť ukončené v polovici roka 2011. Stať sa tak môže za predpokladu, že Chorvátsko postúpi v rokovaniach, predovšetkým v oblasti súdnictva a preukáže plnú spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu v Haagu (ICTY).

„Ak všetko dobre pôjde, možným dátumom vstupu bude 1. január 2013. Ak sa niekde vynorí problém, napríklad v holandskom parlamente, potom by sme mali pracovať na tom, aby k vstupu došlo k 1. januáru 2014, aby sa Chorvátsko už mohlo zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu“, cituje Swobodu chorvátska tlačová agentúra HINA.

Súčasná holandská koalícia nemá dostatočnú väčšinu v parlamente na to, aby tam prešla prístupová zmluva. Predchádzajúca vláda blokovala rozhovory o reforme súdnictva až do začiatku minulého roka, pretože bola nespokojná so spoluprácou krajiny s ICTY.

Maďarský premiér Viktor Obrán prisľúbil, že sa chorvátske prístupové rokovania uzavrú počas maďarského predsedníctva, ktoré končí v júni.

Posledné prekážky

Chorvátsko uzavrelo už 25 prístupových kapitol, ostáva mu deväť. Najnáročnejšou témou je okrem súdnictva a základných práv politika hospodárskej súťaže.

V októbri sa predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyjadril, že pre pripravenosť Chorvátska na vstup je súdnictvo kľúčové. Premiérka Kosorová na margo uviedla, že je ohľadne postupu rokovaní v oboch otázkach „veľmi optimistická“.

Europoslanci v uznesení chvália pokrok Chorvátska, spomínajú predovšetkým vyšetrovanie vysokopostavených manažérov štátnych podnikov a niekoľkých bývalých ministrov.

Vyzvali Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), aby pomohol chorvátskemu úradu pre boj s korupciou a organizovaným zločinom pri vyšetrovaní obvinení, že zamestnanci EÚ v Chorvátsku brali úplatky.

Pre úniové pravidlá hospodárskej súťaže predstavujú hlavný problém štátne chorvátske lodenice. Šéfka chorvátskej agentúry pre hospodársku súťaž sa sťažovala, že hoci sa od investorov v chorvátskych lodeniciach žiada preukázať dlhodobú udržateľnosť, väčšina lodeníc v EÚ rovnakú vec schopná preukázať nie je.

Minister zahraničia Gordan Jandrokovic vyhlásil, že Chorvátsko bude v čase vstupu pripravené a nebude potrebovať dodatočné mechanizmy monitoringu akým bolo v roku 2007 podrobené BulharskoRumunsko.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA