Čierna hora sa do EÚ skratkou nedostane

Milo Djukanovič, líder Čiernej hory ktorá nedávno v referende odhlasovala svoju nezávislosť, na návšteve Bruselu vyjadril presvedčenie, že jeho krajina sa stane členom EÚ. Komisár Rehn však odmietol čokoľvek sľúbiť.

 

Krátka správa

Týždeň po tom, ako referendum v Čiernej hore odhlasovalo jej nezávislosť od Srbska, navštívil čiernohorský premiér Milo Djukanovič Brusel (29. máj 2006). Vyjadril želanie svojej krajiny pristúpiť k EÚ.

„Som presvedčený, že malý a flexibilný systém ako je Čierna hora dokáže za pár rokov splniť všetky podmienky pre európske členstvo“, povedal premiér novinárom.

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn však vyhlásil: „Čierna hora má konkrétnu európsku perspektívu, rovnako ako iné krajiny západného Balkánu. Každopádne, ako som povedal premiérovi, do Európy žiadna skratka nevedie.“

Rehn dodal, že krjaina môže uzavrieť rokovania o Asociačnej a stabilizačnej dohode koncom roka 2006. Táto dohoda je vo všeobecnosti pokladaná za prvý krok k členstvu v EÚ.

Čiernohorské šance na členstvo v EÚ doteraz brzdila nedostatočná spolupráca Belehradu s medzinárodným tribunálom pre bývalú Juhosláviu, keďže krajina bola súčasťou juhoslovanskej federácie.

Ani osamostatnenie sa od Srbska a koncentrovaná snaha na naplnenie podmienok členstva však nemusí byť zárukou rýchleho uzavretia procesu. Európska únia sama od rozšírenia v roku 2004 nevie nájsť rovnováhu medzi prísľubom členstva kandidátskym krajinám a skeptickou verejnou mienkou.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA