Čierna hora si zvolí nezávislosť

Podľa najnovšieho neoficiálneho výsledku si Čiernohorci zvolili nezávislosť od Srbska vyše 55% väčšinou. Výsledky zverejnil dôležitý plebiscit, Centrum pre slobodné voľby a demokraciu v Podgorici.

 

Krátka správa

Španielsky premiér José Luis Zapatero sa včera na zasadnutí svojej strany vyjadril za začatie rokovaní s baskickými separatistami ETA. Skupina vyhlásila trvalé prímerie 22. marca, premiér s návrhom predstúpi pred parlament na budúci mesiac.

Irak má prvú permanentnú vládu od zvrhnutia Saddáma Husajna v roku 2003. Podarilo sa im to piatich mesiacoch nezhôd medzi irackými sunnitmi, šiitmi a Kurdmi, no ešte stále nemajú obsadené kľúčové posty ministrov vnútra a obrany. Prvé zasadnutie vlády sprevádzali nepokoje a násilie, ktoré si cez víkend opäť vyžiadali desiatky obetí.

Podľa americkej ministerky zahraničia Condoleezzy Riceovej Európa nepožiadala USA, aby dali bezpečnostné záruky Iránu. Mali tak urobiť v rámci pripravovanej ponuky, ktorou chce Európa Irán presvedčiť, aby obmedzil obmedzil svoje aktivity týkajúce sa jadrového programu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA