Cyprus blokuje rokovania s Tureckom

Veľvyslanci členských krajín EÚ sa 8. júna dohodli na začatí podrobných rokovaní o prvej negociačnej kapitole s Tureckom. Cyperský konflikt však hrozí zhatením prístupového procesu Turecka.

 

Krátka správa

Všetko bolo pripravené na začatie podrobných prístupových rokovaní s Tureckom v pondelok 12. júna o 16:30 – všetko okrem jedinej veci: prekonania odporu Cypru voči začatiu rokovaní s krajinou, ktorá ho odmieta uznať a napriek záväzkom v rámci dohody o colnej únii neotvorila svoje prístavy cyperským lodiam (Súbor liniek: Vstup Turecka do EÚ a Cyperský problém).

Kým Turecko nepristúpi na jednoznačnejšie ustanovenie o potrebe plne uznať Cyprus a plne implementovať dohodu o colnej únii s EÚ, prístupové rokovania nebudú môcť pokračovať podľa plánu.

Turecký minister zahraničných vecí Abdullah Gul sa v snahe vyhnúť sa poníženiu rozhodol neodcestovať do Luxemburgu, kde sa rokovania mali konať, kým nebude mať istotu, že rokovania o najmenej komplikovanej z 35 negociačných kapitol – Veda a výskum – skutočne začnú (Súbor liniek: Prístupové rokovania EÚ – Turecko). Rokovania tejto kapitole mali byť v ten istý deň aj uzavreté.

Podľa tureckého denníka Zaman Gul varoval, že jeho vláda „prijme novú politiku, ak sa ministri zahraničných vecí EÚ poddajú problémom, na ktoré upozornila gréckocyperská vláda.“

Európski ministri zahraničných vecí sa na svojom stretnutí v Luxemburgu 12. júna 2006 budú usilovať o nájdenie riešenia tohto problému. V prípade, že sa im to nepodarí, rokovania budú pozastavené – skôr, než v skutočnosti vôbec začali.

Bez ohľadu na výsledok stretnutia sa očakáva, že európski ministri upozornia Turecko, že musí urýchliť svoj reformný proces.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA