Cyprus sa priblížil k znovuzjednoteniu

Cyperskí Gréci v noci z 8. na 9. marca jednostranne zničili päť metrov vysoký múr, ktorý delil cyperské hlavné mesto Nikóziu na grécku a tureckú časť.

Krátka správa

Tento symbol tri desaťročia trvajúceho rozdelenia ostrova na grécky Cyprus a tureckú, medzinárodne neuznanú Severocyperskú republiku, zničila grécko-cyperská Národná garda. Prezident gréckej časti Cypru Tassos Papadopoulos vyzval Turecko aby zareagovalo stiahnutím vojakov z oblasti.

„Dnes sme strhli kontrolné stanovištia na našej strane. Teraz uvidíme. Stiahnu sa turecké jednotky tak, aby mohol byť priechod otvorený, alebo nie?“, vyhlásil prezident Papadopoulos.

Z bezpečnostných dôvodov však nebude mať verejnosť prístup do oblasti do momentu, pokiaľ sa turecká armáda nestiahne. Ak sa podarí dosiahnuť dohodu, posledné európske rozdelené hlavné mesto od pádu Berlínskeho múru bude blízko k zjednoteniu, hoci 180 kilometrov dlhá „zelená línia“ bude naďalej rozdeľovať zvyšok ostrova.

„Je to mimoriadne symbolické… Dynamika vytvorená týmto krokom povedie k otvoreniu prechodu“, povedal Rasit Pertev, hlavný poradca turecko-cyperského lídra Mehmeta Ali Talata.

Jednostranný krok bol načasovaný presne na dobu, kedy v Bruseli rokovali na Jarnom summite lídri EÚ. Zdá sa, že sú súčasťou obnovených snáh o otvorenie obchodu medzi oboma časťami ostrova a trvalej mierovej zmluvy. Cyperskí Gréci odmietli plán OSN na znovuzjednotenie ostrova krátko pred vstupom do EÚ v roku 2004.

Cyperský problém je súčasne jednou z hlavných prekážok snáh Turecka o členstvo v EÚ.

Komisár pre rozširovanie Olli Renh krok privítal a vyhlásil: „Žiadam všetky zúčastnené strany, aby využili šancu ponúknutú týmto odvážnym rozhodnutím… Bol by to veľký symbolický krok vpred v priblížení oboch komunít v Nikózii. Podporilo by to tiež potrebu snáh o celkové vyriešenie cyperského problému pod dohľadom OSN.“

Zničenie múru privítala aj Socialistická skupina v EP. Vo vyhlásení ho označila za “pozitívny vývoj a ďalšie zlepšenie kontaktov medzi ľuďmi na ostrove”. Socialsiti vyslovili nádej, že “takého pozitívne gesto či akt prispeje k zlepšeniu klímy, v ktorej musí Európska únia hľadať riešenie  otázok priameho obchodu so severným Cyprom a finančnej pomoci tejto komunite”. 

Komisia oznámila, že na stabilizačné práce na prechode medzi oboma časťami mesta vyčlenila viac ako 100 000 eur.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA