Divoký Balkán

Pri razii v dome bosnianskosrsbkého podozrivého vojnového zločinca Dragomira Abazoviča bola 5. januára 2006 jednotkami EÚ zabitá jeho manželka.

 

Krátka správa

Dragomir Abazovič, podozrivý zo spáchania vojnových zločinov počas balkánskej vojny v rokoch 1992-95, a jeho 12-ročný syn boli počas razie ťažko zranení. Operáciu uskutočnili mierové jednotky Európskej únie (EUfor) v Abazovičovom dome v dedine Kozoci približne 60 km od Sarajeva.

Hovorca EUfor neskôr opísal priebeh udalostí: „ Jednotky EUfor na obyvateľov domu strieľali a oni streľbu opätovali. Počas streľby boli zranené dve osoby v dome. Podozrivý, ktorý nebol schopný uniknúť, sa následne zranil sám,“ uviedol hovorca Jem Thomas pre médiá.

Zranená žena Rada Abazovič údajne podľahla svojim zraneniam v nemocnici v dôsledku veľkej straty krvi z vnútorných zranení. Syn je na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Bosnianskosrbský prezident Dragan Cavič okamžite po informácii o smrti ženy operáciu EÚ odsúdil a vyzval EÚ, aby uskutočnila vyšetrovanie na objasnenie okolností prestrelky v Kozoci.

„Toto je absolútny úpadok EUfor a strata dôvery v jednotky EÚ,“ uviedol podľa agentúry Reuters prezident Cavič. Tvrdí, že operácia EÚ bola manifestáciou sily, a že podozrivého mali zatknúť národné jednotky. „Nezáleží na tom, aký mandát mali EUfor, nikto nemá právo zbaviť života nevinného človeka,“ dodal.

Jednotka EUfor v počte 6500 členov prebrala misiu od mierových jednotiek NATO v roku 2004, a podieľa sa na hľadaní vojnových zločincov na úteku i boji proti organizovanému zločinu na celom území Bosny.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA