Dobré vyhliadky na euro

Medzinárodný menový fond (MMF) včera potvrdil veľmi dobré šance Slovenska prijať euro v plánovanom termíne.

Krátka správa:

Vedúci misie MMF Biswajit Bemerjee vyhlásil, že splnenie maastrichtských kritérií zo strany Slovenska je veľmi pravdepodobné. Upozornil všaj aj na možné riziká súvisiace s udržaním inflácie a deficitu verejných financií v stanovených limitoch.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek sa na stretnutí so Zuzanou Rekenovou, ktorá je poverená riadením Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR), zhodli na tom, že prijatie eura v roku 2009 môže pôsobiť aj ako medzník pre nárast turizmu na Slovensku.

Vysoký splnomocnenec pre zahraničnú politiku EÚ Javier Solana včera počas svojej cesty po Blízkom Východe rokoval so saudskoarabským ministrom zahraničných vecí Saúd al-Faisalom. Predmetom ich diskusie bola politická kríza v Libanone a izraelsko-palestínsky spor.

Európska ľudová strana (EPP) bude na svojom májovom zasadnutí zvažovať  pozastavenie členstva bulharskej strane Únia demokratických síl vo svojich radoch, ktorá vyjadrila podporu euroskeptickej platforme smerujúcej k založeniu novej frakcie v Európskom parlamente.

Európska komisia včera predložila návrh o zvýšení minimálnej sadzby spotrebnej dane z nafty zo súčasných 302 EUR/1000 l na úroveň 359 EUR/l000 l od roku 2012 a následne od roku 2014 na úroveň 380 EUR/1000 l. Súčasná sadzba na Slovensku dosahuje výšku 373 EUR/1000 l, a preto by sa prípadné schválenie tohto návrhu nepremietlo do zvyšovania cien motorovej nafty v SR.

Nemecko očakáva príchod státisícov ľudí z celej EÚ v súvislosti s oslavami 50. výročia Rímskych zmlúv, ktoré majú vypuknúť 24. a 25. marca v Berlíne.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA