EP: Kritériá na prijatie eura sú príliš striktné

Európsky parlament chce zjednodušiť kritériá na vstup do eurozóny.

Krátka správa

Europoslanci vyslovili svoje výhrady k súčasnému systému konvergenčných kritérií, ktoré sú záväzné pre krajiny EÚ uchádzajúce sa o prijatie v eurozóne. Najväčšie námietky vyvoláva prísne stanovené inflačné kritérium. Európsky parlament vo svojej správe apeluje na Radu EÚ a Európsku komisiu na jeho prehodnotenie.

Ministri financií a hospodárstva EÚ sa v sobotu v rámci prvého kola rokovaní dohodli na návrhu rozpočtu EÚ na rok 2008 vo výške 119,4 miliardy eur. Uvedená suma, ktorá predstavuje 0,95 % hrubého národného dôchodku EÚ, je však o 2,1 miliardy nižšia, ako pôvodne navrhovala Komisia. Najväčšou položkou v rozpočte by boli výdavky na politiku spojenú s rastom a zamestnanosťou v rámci naplňovania obnovenej Lisabonskej stratégie.

Podľa nariadenia EÚ majú leteckí dopravcovia z krajín EÚ povinnosť v prípade meškania poskytnúť cestujúcim nielen finančnú náhradu, ale aj občerstvenie, či možnosť zatelefonovať si. Cestujúci môžu mať v závislosti na vzdialenosti destinácie nárok na odškodné až do 600 eur. Pri meškaní letu viac ako 5 hodín majú cestujúci možnosť vrátenia peňazí alebo výberu iného letu.

Zo zverejnenej správy Eurostatu vyplýva, že Slovensko patrí medzi krajiny s najlacnejšími potravinami a alkoholom v EÚ. Rozdiely medzi jednotlivými krajinami EÚ pritom môžu v cenách niektorých položiek dosiahnuť až sedemnásobok.

Európsky súdny dvor zamietol žiadosť Poľska o zrýchlené konanie vo veci žaloby o výške pridelených kvót na emisie. Procesy s členskými krajinami, medzi ktoré patrí aj Slovensko, sa týmto rozhodnutím môžu natiahnuť až na niekoľko rokov.

Európska centrálna banka (ECB) vo svojej správe uviedla, že najčastejšie falšovanou eurovou bankovkou je bankovka v hodnote 50 Eur. Celkový počet falšovaných bankoviek sa pritom stabilne udržuje na pomerne nízkej úrovni.

Rumunský minister financií Daniel Daianu konštatoval pretrvávajúci pozitívny hospodársky vývoj v tejto krajine polroka po jej vstupe do EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA