EP: Uznajte Kosovo!

EP vyzval päť zostávajúcich krajín vrátane Slovenska k uznaniu nezávislého Kosova. Pred rozsudkom Medzinárodného súdneho dvora sa ale asi nič nestane, priznávajú europoslanci.

Európsky parlament „by privítal uznanie nezávislosti Kosova všetkými členskými štátmi“. Mal tým pri tom na mysli Cyprus, Grécko, Španielsko, RumunskoSlovensko.

Europoslanci vyzývajú členské štáty, aby „posilnil spoločný prístup ku Kosovu“ s cieľom umocniť efekt politík EÚ na jeho území. Odmietajú možnosť rozdelenia Kosova a vyzývajú Komisiu, aby akonáhle budú splnené formálne podmienky, zrušila obyvateľom Kosova cestovné víza do Schengenu.

Uznesenie bolo prijaté väčšinou 455 hlasov za a 155 proti. Poslanci z piatich krajín, ktoré Kosovo neuznávajú, hlasovali proti uzneseniu. V prípade Slovenska bolo hlasovanie v rámci národnej delegácie nejednotné.

Za uznesenie hlasovali europoslanci za SMK Edit Bauer, Alajos Meszáros a Peter Šťastný z SDKÚ-DS. Hlasovania sa zdržala Anna Záborská a Sergej Kozlík. Vladimír Maňka, Monika Flašíková Beňová a Eduard Kukan nehlasovali. Proti uzneseniu hlasovali Miroslav Mikolášik (KDH, EĽS), Monika Smolková (SMER-SD), Jaroslav Paška (SNS, EFD), Boris Zala (SMER-SD, SD) a Katarína Neveďalová (SMER-SD, SD).

Eduard Kukan odporučil zdržať sa hlasovania, čo pre denník SME jeho hovorca Juraj Ševella vysvetlil: "Pozícia Slovenska je taká, že neuznáva vyhlásenie nezávislosti Kosova, ale napriek tomu je rezolúcia vyvážená a potvrdzuje európsku perspektívu Kosova."

Uznesenie okrem výzvy piatim členským štátom žiada Srbsko, aby ku Kosovu zaujalo „pragmatický“ prístup. 

Európsky parlament „chápe síce emocionálne dôsledky udalostí, ktoré nasledovali po vojne v roku 1999, ako aj to, že oficiálne uznanie Kosova momentálne nie je pre vedúce zložky v Belehrade prijateľným politickým riešením, vyzýva však Srbsko, aby sa k otázke statusu postavilo pragmaticky“. 

Europoslanci majú obavu ako sa budú vzťahy medzi Belehradom a Prištinou vyvíjať po dvoch násilných incidentoch v Kosove. Misiu Eulex preto vyzývajú, aby v severnom Kosve zvýšila svojuc snahu a pomohla upokojiť vzťahy medzi etnikami a informovala občanov o tom, čo EÚ robí, aby situácii pomohla.

Autorka parlamentnej správy, rakúska poslankyňa za frakciu Zelených Ulrike Lunecek uviedla, že EP „dal jasne najavo, že európska integrácia je budúcnosťou nezávislého Kosova a vyslal jasný signál, piatim členským štátom, ktoré ho neuznali.

Na otázku, či naozaj očakáva, že krajiny na základe uznesenia zmenia názor, Lunacek odpovedala: „Počkajme si na názor Medzinárodného súdneho dvora, príde v nasledujúcich týždňoch a potom sa budeme znovu rozprávať“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA